ARTOCARPUS ALTILIS (Parkinson ex F. A. Zorn) Fosberg – chlebovník

Syn.: Artocarpus altilis var. non-seminiferus (Duss) Fournet, Artocarpus altilis var. seminiferus (Duss) Fournet, Artocarpus communis J. R. Forst. et G. Forst., Artocarpus incisus (Thunb.) L. f., Artocarpus incisus var. non-seminiferus Duss, Artocarpus incisus var. seminiferus Duss, Artocarpus laevis Hassk., Artocarpus rima Blanco, Sitodium altile Parkinson ex F. A. Zorn
Česká jména: chleboň (Presl 1846), chlebovník, breadfruit (Mareček 1994)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité
Artocarpus altilis
Rozšíření: Pochází ze severozápadní oblasti Nové Guiney. Stará kulturní rostlina, postupně rozšířená po celé jihovýchodní Asii a většině ostrovů Tichého oceánu. Pěstuje se také na ostrovech v Karibiku.
Ekologie: Druh tropických nížin, nejčastější do nadmořské výšky 650 m, ale vyskytuje se až do 1550 m, v ročním srážkovém úhrnu 1500–3000 mm. Roste v široké škále půdních typů: písek, hlinitopísčité až jílovité půdy, také v korálových píscích, toleruje zasolenou půdu.
Popis: Jednodomý strom dorůstající výšky až 26 m. Všechny části rostliny roní při poranění bílou latexovou šťávu. Listy jsou střídavé, tmavě zelené, lesklé, čepel je v obrysu vejčitá, hluboce vykrojená do 5–11 laloků, na bázi zúžená, 50 × 90 cm velká. Květy v paždí listů, samičí květy v hlávce složené z 1500–2000 květů. Plodenství je složeno z nažek obklopených zdužnatělým okvětím, uspořádaných kolem středového vřetena, pokožka plodenství je složena z šestihranných disků s vystupujícími vrcholky, které odpovídají počtu nažek. Plodenství má průměr asi 30 cm a váží kolem 1 kg. Semena jsou fazolovitá, 2–3 cm velká; pěstují se i bezsemenné odrůdy.
Využití: Chlebovník je základní potravinou v mnoha tropických oblastech. Plody jsou velmi bohaté na škrob, sklízejí se nedozrálé a před konzumací se tepelně upravují pečením, smažením nebo vařením, pak chuť připomíná brambory nebo čerstvě upečený chléb. Dobře zralý chlebovník je sladký, neboť při zrání se škrob přeměňuje na cukr. Chlebovník je jedna z plodin s nejvyšší užitkovostí. Dle oblasti mohou plody dozrávat sezóně nebo celoročně. Semena se praží, vyloupaná mají příjemnou oříškovou chuť, mohou se přidávat do mouky. Latex se používá pro utěsňování jako přírodní tmel a jako lepidlo. Dřevo je lehké, odolné proti termitům a červotočům, používá se ke konstrukcím staveb a ke stavbě člunů. Bylo to jedno z nejcennějších dřev na stavbu tradičních domů na souostroví Samoa. Používá se i k výrobě papíru. Využívá se i v tradiční medicíně.
Poznámka: Předkové Polynésanů objevili tento druh už zhruba před 3500 lety a začali jej využívat. V současné době je široce rozšířen po celém Pacifiku (kromě východních ostrovů a Nového Zélandu, které jsou příliš chladné). Mnohé kultivary a hybridy tohoto druhu jsou bezsemenné, proto bylo jejich šíření v Pacifiku vázáno na pohyb prehistorických skupin lidí, kteří kolonizovali ostrovy. Při výzkumu posloupnosti lidské migrace v Pacifiku používají vědci spolu s antropologickými daty také molekulární data hybridů a kultivarů chlebovníku.
Světově největší sbírka odrůd chlebovníku byla založena botaničkou Diane Ragone, v současnosti ředitelkou Breadfruit Institute v rámci National Tropical Botanical Garden. Sbírka těží z její více než dvacetileté cesty po padesáti tichomořských ostrovech. Je umístěna na 40 000 m2 pozemku v Kahanu Garden v Hana na východním pobřeží ostrova Maui.
Artocarpus altilisArtocarpus altilis
Artocarpus altilis
Artocarpus altilis
Artocarpus altilis
Fotografováno dne 16. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Honolulu).