ARUM ITALICUM Mill. – árón italský / áron

Syn.: Arisarum italicum (Mill.) Raf.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arum italicum

Rozšíření: Vyskytuje se v celém Středozemí i v Makaronésii. Druh je dosti variabilní, v areálu se rozlišuje několik poddruhů (v Makaronesii např. A. i. subsp. canariense).

Ekologie: Roste ve světlých lesích, na křovinatých svazích i v ovocných sadech. Kvete od dubna do května.

Arum italicum

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou, 60(–100) cm vysoká, listy řapíkaté, střelovité, 20–35 cm dlouhé, zelené nebo i s výraznější bělavou žilnatinou. Toulec až 40 cm vysoký, vně nažloutý, uvnitř bělavý nebo nažloutlý, palice žlutá, přibližně do 1/3 délky toulce. Plody jsou šarlatové bobule.

Arum italicum

Využití: Árón italský je také oblíbená zahradní rostlina, která se hodí do větších ploch, protože poměrně značně plevelí. Listy raší již na podzim a u nás při krutějším průběhu zimy můžou namrzat. Rostliny se skvrnitými listy jsou pěstovány v zahradách jako forma pictum a i většina nabízených kultivarů patří do této skupiny.

Poznámka: V přírodě se vyskytují velice často formy výrazně bíle znamenané – jejich skvrny vznikají vzduchem vyplněnou mezerou mezi pokožkou a parenchymem – a vzácněji také rostliny s malými černými skvrnami. Často se na jedné lokalitě setkáme jak s rostlinami s čistě zelenými tak výrazně skvrnitými listy.

Arum italicumArum italicum
Arum italicumArum italicum
Arum italicum

Fotografovali Lubomír Rak, dne 27. 4. 2007 (Itálie, okolí Tivoli); Pavel Sekerka, jaro 2005 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).