Syn.: Polypodium petrarchae Guérin, Asplenium glandulosum Loisel.
Čeleď: Aspleniaceae Mett. – sleziníkovité
Asplenium petrarchae
Rozšíření: Portugalsko a Středozemí (Španělsko, pobřeží Balkánu, Itálie, jižní Francie, Sicílie). Vzácný druh.
Ekologie: Roste na vápencových skalách, obvykle pod mírnými suchými převisy, na slunných či mírně přistíněných stanovištích, v nadmořské výšce do 100 m. Obvykle se vyskytuje samostatně bez přítomnosti jiných druhů kapradin i vyšších rostlin, které však mohou růst v blízkém okolí (A. trichomanes a A. ruta-muraria). Samostatné společenstvo Asplenion glandulosi.
Popis: Drobná skalní, trsnatě rostoucí kapradina. Ze zkráceného oddénku vyrůstají listy dlouhé 4–12 cm. Řapík dosahuje délky asi 1/4 čepele, je červeno-černý, vřeteno listu je přibližně do poloviny červeno-černé a na konci zelené. Čepel je svěže zelená, 1krát zpeřená. Lístky jsou zřetelně krátce řapíčkaté, okrouhlé až vejčité s vroubkovaným okrajem. Celý list je hustě žláznatě chlupatý, čímž se zřetelně odlišuje od všech evropských sleziníků. Žilky v lístku končí volně. Kupky výtrusnic oválné až kulovité, v mládí kryté ostěrou, která záhy opadává. Kupek bývá na lístku 2–6.
Poznámka: Rostliny jsou obvykle tetraploidní. Diploidní rostliny (2n=72) se vyskytují ve Španělsku a byly popsány jako samostatná subspecie bivalens D. E. Meyer, Lovis et Reichstein. Morfologicky se prakticky neliší, má však menší velikost spor.
Asplenium petrarchaeAsplenium petrarchae
Asplenium petrarchae
Fotografováno dne 10. 6. 2009 (Itálie, Alpi Maritimi, Toirano; fotografie byly pořízeny během expedice Botanické zahrady hl. m. Prahy).