Syn.: Diplotheca atropilosula Hochst., Astragalus atropilosukus subsp. abyssinicus Hochst.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Astragalus atropilosulus
Rozšíření: Druh má velmi rozsáhlý areál ve východní Africe od Eritrey a Jižního Súdánu až do Jihoafrické republiky, kromě toho zasahuje i na jihozápad Arabského poloostrova. V rámci areálu se rozlišuje několik poddruhů, jejich klasifikace je ale poněkud nejasná.
Ekologie: Travnaté a křovinaté porosty na výslunných horských svazích, vystupuje až do nadmořských výšek 900–3900 m.
Astragalus atropilosulus
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř charakteru opíravé liány; lodyha je lysá nebo řídce chlupatá. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, až 20 cm dlouhé, s 10–20 jařmy; lístky jsou podlouhlé až kopinaté, 1–1,5 cm dlouhé, na vrcholu hrotité, na líci lysé, na rubu roztroušeně chupaté; palisty jsou vejčité, podobné větším lístkům. Květy tvoří dlouze stopkaté, mnohokvěté, 8–12 cm dlouhé úžlabní hrozny; kalich je srostlý, 3–5,5 mm dlouhý, lysý nebo přitiskle chlupatý; koruna je souměrná, žlutavá nebo řidčeji růžová, 0,6–1,2 cm dlouhá; tyčinek je 10, z nich 9 na bázi nitkami srůstá; semeník je svrchní. Plody jsou v obrysu podlouhlé, lysé nebo krátce tmavě brvité, nenafouklé lusky dlouhé 2–2,5 cm.
Poznámka: Další poddruh, Astragalus atropilosulus subsp. burkeanus, se odlišuje lusky delšími než 2,5 cm a sytěji vybarvenými květy. Roste na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a Saúdské Arábii.
Astragalus atropilosulus
Astragalus atropilosulus
Astragalus atropilosulus
Astragalus atropilosulus
Fotografováno dne 8. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi tábořišti Sankaber a Geech).