Syn.: Orbignya cohune (Mart.) Dahlgren ex Standl., Orbignya dammeriana Barb. Rodr.
Česká jména: podzev (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Attalea cohune
Rozšíření: Areál se táhne ve Střední Americe od jižního Mexika přes Guatemalu, Belize a Honduras do Nikaraguy, výskyt v Kostarice je pochybný. Do rodu Attalea se řadí asi 25 středo- a jihoamerických druhů.
Ekologie: Roste v nížinách v dosahu pobřeží Karibského moře na propustných půdách, součást různých typů spíše vlhčích lesů. Primárně roste pod korunami stromů deštného lesa, ale po jejich vykácení je schopná vytrvávat a růst i bez přistínění. Vystupuje do nadmořské výšky 300 m.
Attalea cohune
Popis: Spíše statná jednodomá palma bez trnů; kmen dorůstá výšky 9–15 m a průměru 40–50 cm, řidčeji se kmen netvoří; báze listových pochev na vrcholu kmenů často přetrvávají. Listy jsou zpeřené, až 10(–15) m dlouhé a 2(–2,5) m široké; čepel se skládá až z 200 čárkovitých, separovaných, až 1,2 m dlouhých a 5–7 cm širokých lístků; řapík je velmi krátký nebo úplně chybí. Květenství vyrůstá mezi listy, za plodu nicí, latovitě větvené, husté, 1–1,5 m dlouhé; vřeteno je tlusté, postranní větve jsou krátké, s vřetenovitými toulci; květy jsou jednopohlavné; samčí květy jsou 1,3–1,5 cm dlouhé, krémové, nesou 3 volné trojúhelníkovité kališní lístky, 3 volné kopisťovité korunní lístky a až 24 tyčinek, pistillodium je nezřetelné; samičí květy jsou 3–4 cm velké, nesou kalich poněkud delší než korunu, asi 1 cm vysoký staminodiální kruh a vejcovitý semeník. Plody jsou vejcovité nebo elipsoidní, 6–8 cm dlouhé, rezavě hnědé, mají sladký dužnatý mezokarp a obsahují 2–6 semen; plodenství může vážit až 25 kg.
Využití: Listová vřetena mohou sloužit jako stavební materiál, z mladých lístků se vyrábějí klobouky. Míza se sbírá a nechává zkvašovat na palmové víno. Semena jsou olejnatá, vyrábí se z nich mýdlo, zkrmují se dobytkem a olej lze využít i v potravinářství. Jediným problémem je tvrdost plodů.
Poznámka: Nápadná beztrnná palma s velmi dlouhými zpeřenými listy.
Attalea cohune
Attalea cohuneAttalea cohune
Attalea cohuneAttalea cohune
Attalea cohune
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 21. a 27. 2. 2015 (Belize, Lamanai a Blue Hole).