Syn.: Auricularia auricula (L.) Underw., Auricularia auricula-judae var. lactea Quél., Auricularia auricularis (Gray) G. W. Martin, Exidia auricula-judae (Bull.) Fr., Gyraria auricularis Gray, Hirneola auricula (L.) P. Karst., Hirneola auricula-judae (Bull.) Berk., Hirneola auricula-judae var. lactea (Quél.) D. A. Reid, Hirneola auricularis (Gray) Donk, Merulius auricula (L.) Roth, Peziza auricula (L.) Lightf., Peziza auricula-judae (Bull.) Bolton, Tremella auricula L., Tremella auricula-judae Bull. – boltcovitka bezová, ucho Jidášovo
Čeleď: Auriculariaceae Fr. – boltcovitkovité
Auricularia auricula-judae
Rozšíření: Je obecně rozšířena v celém mírném pásu severní polokoule. Je velice hojnou houbou naší přírody.
Ekologie: Roste na mrtvém dřevě různých listnáčů (buků, jasanů, javorů aj.), především ale na černém bezu. S jejími plodnicemi se setkáváme nejčastěji v období od března do listopadu, zvláště po vydatných deštích. Je jednou z mála hub, které můžeme najít také v zimě.
Popis: Plodnice této boltcovitky dosahují průměru 3–12 cm a jsou 0,1–0,3 cm tlusté. Úzkou bází jsou přirostlé k substrátu. V mládí mají nejprve miskovitý tvar, ten časem přechází do tvaru podobného lidskému uchu nebo škebli. Plodnice je za vlhka velmi pružná, zbarvená skořicově až červenohnědě. Vnější strana je jemně sametově plstnatá, vnitřní strana je hladká, lesklá, žilkovaná vystouplými lištnami a je pokryta výtrusorodným rouškem. Za sucha plodnice pružnost ztrácí a tvrdne, nabývá šedé až šedočerné barvy. Ve vlhku se tvar vždy obnoví.
Využití: Je jedlá, chuť a vůni má nevýraznou, je ale žádána pro svou příjemně chrupavčitou konzistenci. Pěstuje se i uměle na kmenech listnatých stromů nebo na náhradních sterilních substrátech. Ucho Jidášovo je často používáno v přírodní medicíně. Houba je příbuzná s asijským druhem bolcovitkou chlupatou (Auricularia polytricha), která je nepostradatelná v asijské kuchyni a je ceněna i pro své údajně léčebné účinky (takzvaná „černá houba“).
Poznámka: Ucho Jidášovo vděčí za své jméno pověsti, že tato houba byla nalezena na stromě, na kterém se oběsil biblický Jidáš.
Auricularia auricula-judaeAuricularia auricula-judae
Auricularia auricula-judae
Fotografováno dne 18. 11. 2007 (Roztocký háj).