Syn.: Auricularia corrugata Sowerby, Auricularia lobata Sommerf., Auricularia tremelloides Bull., Auricularia tremelloides Bull. var. tremelloides, Gyraria violacea (Relhan) Gray, Helvella mesenterica Dicks., Merulius mesentericus (Dicks.) Schrad., Patila mesenterica (Dicks.) Kuntze, Phlebia mesenterica (Dicks.) Fr., Thelephora mesenterica J. F. Gmel., Thelephora tremelloides (Bull.) Lam. et DC., Tremella corrugata Schwein., Tremella violacea Relhan – bolcovitka střevovitá
Čeleď: Auriculariaceae Fr. – boltcovitkovité
Auricularia mesenterica
Rozšíření: Je rozšířená v Evropě.
Ekologie: Vyrůstá téměř po celý rok na trouchnivějícím i živém dřevu listnatých stromů, především jilmů a jasanů. V některých místech je běžná (lužní lesy v teplých oblastech), jinde téměř chybí. Plodnice obvykle rostou hustě vedle sebe a taškovitě nad sebou, mohou srůstat až do několikametrových pásů.
Auricularia mesenterica
Popis: Jednotlivé plodnice mají průměr 4–15 cm, jsou 2–5 mm tlusté, lasturovité se zvlněným až lalokovitě zprohýbaným okrajem, mohou být až rozlité. Svrchní kožovitá strana je chlupatá, má okrovou barvu s hnědými, šedavými a olivovými pásy a světlým okrajem. Spodní strana (hymenium) je paprsčitě vrásčitá až žilnatá, v mládí pleťová až tmavě fialová, později hnědofialová až hnědá. Čerstvé plodnice jsou pružné, ztuha rosolovité, za sucha jsou tvrdé, křehké. Ve vlhku mohou suché plodnice oživovat a pokračovat v růstu. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou válcovité, zakřivené, 11–13 × 4–5 µm velké.
Auricularia mesenterica
Auricularia mesenterica
Záměny: Želatinovité plodnice se svrchní chlupatou stranou jsou nezaměnitelné, při pohledu shora mohou připomínat některé pevníky (Stereum) nebo outkovky (Trametes hirsuta).
Využití: Je považována za jedlou, není ale chutná. Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Auricularia mesenterica
Auricularia mesenterica
Fotografováno ve dnech 25. 10. a 5. 11. 2009 (u Roztok).