Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Badusa palauensis
Rozšíření: Mikronéský endemit, roste pouze na Palau. Lokality se nacházejí především na ostrůvcích v souostroví Rock Islands a v oblasti zálivu Nikko Bay na ostrově Koror.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalní terásky a strmé kamenité svahy na ostrovech budovaných korálovými vápenci. Kvete po celý rok.
Badusa palauensis
Popis: Stálezelený rozkladitý keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 5–6 m; větve jsou oblé a hladké. Listy jsou vstřícné, s 1–2 cm dlouhým řapíkem; čepel je kopinatá až vejčitá, 9–14 cm dlouhá a 4,5–7 cm široká, hladká, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá, s vyniklou hlavní žilkou a 8–10 páry zřetelných žilek postranních; palisty jsou široce vejčité. Vonné 5četné květy vyrůstají ve vrcholičnaté latě na konci větviček; kalich je trubkovitý, asi 6 mm dlouhý, cípy jsou úzce trojúhelníkovité, špičaté; koruna je řepicovitá, bílá, s růžovým až nachovým středem, korunní trubka je asi 8 mm dlouhá a asi 3 mm široká, uvnitř řídce chlupatá, cípy připomínají větrníček, jsou úzce páskovité, zkroucené, 1–1,2 cm dlouhé a asi 2 mm široké, pravotočivé; tyčinek je 5, přirůstají k bázi korunní trubky a daleko vyčnívají, prašníky jsou až 1 cm dlouhé; semeník je spodní, čnělka dosahuje délky tyčinek. Plodem je dvoupouzdrá válcovitá tobolka 1–1,2 cm dlouhá.
Poznámka: V rámci rodu Badusa se dnes rozlišují asi tři druhy, rozšířené od Filipín přes Mikronésii a Novou Guineu až po souostroví Tonga.
Badusa palauensis
Badusa palauensis
Fotografovala Alena Vydrová, dne 20. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrůvky v zálivu Nikko Bay).