Syn.: Barleria querimbensis Klotzsch, Barleria swynnertonii S. Moore
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Barleria repens
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Afriky – JAR (KwaZulu-Natal), Mosambik, Tanzanie, Keňa. Zavlečený na Havajské ostrovy a do východní Austrálie. V jižní Africe se vyskytuje na 60 druhů rodu Barleria.
Ekologie: V zemích původu roste v křovinách a lesích. Prospívá v částečném zastínění v pobřežních oblastech a kolem řek, v nadmořské výšce do 230 m. Obsazuje antropicky narušená stanoviště. Kvete od konce léta do podzimu (únor až duben).
Popis: Stálezelený polokeř s poléhavými až vystoupavými větvemi, 15–60 cm vysoký, až 1 m široký, bohatě větvený, rozložitý, někdy porůstá okolní stromy a keře až do výše 2 m. Větve snadno zakořeňují, pokud se dotknou země. Mladší výhony jsou zelené a řídce štětinaté, starší dřevnatějí. Listy jsou vstřícné, kopinaté až vejčité, 3,8–4,5 cm dlouhé, zužující se někdy až k bázi řapíku, na vrcholu špičaté, okraje celistvé, na povrchu lesklé, tmavě zelené. Květy vyrůstají po 1–2 v paždí listů, jsou 4,5 cm dlouhé a 2,5–3,5 cm široké, u báze se dvěma vejčitými špičatými listeny, až 2 cm dlouhými, blanitými s tmavšími žilkami, řídce chlupatými. Koruna je trubkovitá, s pěti rozloženými nestejnými okrouhlými korunními lístky, nejčastěji růžově červené barvy, ale i růžovými, světle nebo tmavě fialovými. Plodem je podlouhlá tobolka, skrytá v přetrvávajících listenech, 1,5–2 cm dlouhá, ve zralosti puká a uvolňuje 2–4 zploštělá semena o průměru do 6 mm.
Využití: Rychle rostoucí přizpůsobivá půdopokryvná rostlina ozdobná květy, vhodná na částečně zastíněné zídky a do kontejnerů. Snese teplotu do -2 °C.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest Jacques Barreliera (1606–1673), francouzského lékaře, botanika, sběratele rostlin, dominikánského mnicha, známého také jako reverend James Barrelier.
Barleria repens
Barleria repens
Barleria repens
Fotografováno dne 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua).