Syn.: Aceras longibracteatum Rchb. f., Barlia longibracteata (Biv.) Parl., Barlia robertiana (Loisel.) Greuter, Himantoglossum longibracteatum (Biv.) Schlechter, Loroglossum longibracteatum (Rchb. f.) Moris ex Ardoino, Orchis longebracteata F. W. Schmidt, Orchis robertiana Loisel.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Himantoglossum robertianum
Rozšíření: Mediteránní druh, jeho areál se táhne od Portugalska až po Turecko a Kypr.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, v křovinách, také ve světlých lesích a v lesních lemech, nezřídka i u cest, na zásaditých půdách, do nadmořské výšky 1700 m. Kvete od února do dubna.
Himantoglossum robertianum
Popis: Vytrvalá bylina, 25–80 cm vysoká. Lodyha je přímá, s 5–10 vejčitými listy, které jsou soustředěny na bázi lodyhy, jsou až 30 cm dlouhé a 10 cm široké. Květenství je husté, až 23 cm dlouhé, až 60květé, spodní listeny jsou delší než květy. Vnější okvětní lístky vejčité, střední lístek přilbovitě zahnutý, pysk je 3laločný, se zvlněným okrajem, až 2 cm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen do seznamu druhů pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES. Zákon jej chrání ve Francii.
Poznámka: Druh je poměrně dosti variabilní, v přírodě se nezřídka můžeme setkat i s exempláři se zcela bílým pyskem a olivově zbarveným okrajem. Dříve byl často řazen k rodu Barlia (Barlia robertiana).
Himantoglossum robertianumHimantoglossum robertianum
Himantoglossum robertianumHimantoglossum robertianum
Fotografováno dne 18. a 20. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Monte Scappone a Cresta di Manfredonia).