Česká jména: valina (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Bauhinia blakeana
Rozšíření: Druh poprvé nalezl Henry Blake, britský guvernér Hongkongu, v areálu tamní botanické zahrady v roce 1880 a pro vědu popsal Stephen Troyte Dunn v roce 1908. Předpokládá se, že jde o hybrid mezi druhy Bauhinia variegata a Bauhinia purpurea. V současnosti pěstovaný v mnoha tropických a subtropických zemích.
Ekologie: Hybrid. Vyžaduje plné slunce až polostín, teplá stanoviště chráněná před studeným větrem a mrazem, dobře drenážované půdy. Je poměrně tolerantní k suchu a snáší mírně zasolené půdy.
Bauhinia blakeana
Popis: Strom dorůstající výšky 6–12 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, skoro okrouhlé, 8,5–13 cm dlouhé a 9–14 cm široké, na bázi srdčité, na vrcholu rozdělené hlubokým zářezem do dvou oblých laloků, s 9–13 hlavními žilkami. Květy vyrůstají po několika v axilárních nebo terminálních hroznech, jsou vonné, dosahují průměru 10–15 cm; kalich je až 2,5 cm dlouhý, s nazelenalými žebry; korunních lístků je 5, jsou obkopinaté, 5–8 cm dlouhé a 2,5–3 cm široké, nehetnaté, purpurové s výrazně temnější kresbou, tyčinek je 5, přičemž 3 z nich jsou o něco delší. Je sterilní, neprodukuje semena.
Využití: Pro výsadby do tropických zahrad, parků a podél ulic, nevyžaduje zvláštní péči, bohatě kvete od února do listopadu. Množí se řízkováním.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest bratrů Bauhinů, švýcarských botaniků žijících v 16.–17. století. Druhové jméno blakeana mu přidělil po jeho objeviteli S. T. Dunn, správce botanického a lesnického oddělení botanické zahrady v Hongkongu v roce 1908.
V anglicky hovořících zemích se pro druh používá národní jméno Hongkong Orchid Tree, květ této dřeviny je oficiálním znakem Hongkongu, najdeme ho i na vlajce této zvláštní správní oblasti Číny. Strom má dokonce v Hongkongu vlastní sochu, je po něm pojmenováno i zdejší náměstí – Golden Bauhinia Square.
Bauhinia blakeana
Bauhinia blakeana
Fotografováno dne 26. 3. 2011 (Vietnam, Danang).