BAUHINIA KOCKIANA Korth. – bauhinie

Syn.: Bauhinia creaghii Baker, Phanera kockiana (Korth.) Benth.
Česká jména: valina (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Bauhinia kockiana

Rozšíření: Oblastí původu je Indonésie (Borneo, Sumatra, Malé Sundy) a Malajsie. V areálu se rozlišují 4 variety. V současné době je druh pěstován všude v tropech jako okrasný.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, kde šplhá do korun stromů.

Popis: Dřevitá stálezelená nebo poloopadavá liána dosahující délky až 30 m, při růstu se zachycuje úponky. Mladé větve jsou hnědočervené, plstnaté, později olysávají. Listy jsou střídavé, jednoduché, se silnými řapíky asi 2 cm dlouhými, čepele eliptické, na vrcholu zašpičatělé, 7–14 cm dlouhé a 4–6 cm široké, na povrchu lysé, lesklé, se třemi výraznými žilkami vycházejícími z báze k vrcholu. Květy jsou pětičetné, uspořádané v chocholičnatých květenstvích. Kalich je úzký, kališní cípy široce kopinaté, zakončené špičkou, korunní lístky obvejčité, nehetnaté, 2–2,5 cm dlouhé, se zvlněnými okraji; čnělka s kulovitou bliznou, tyčinky s červenými nitkami, prašníky žluté, část tyčinek je sterilních. Při rozkvětu mají korunní lístky žlutou barvu, postupně tmavnou až do šarlatově oranžové. Květy v jednom květenství se otevírají postupně, a květenství tak nese květy různých barev. Plodem je načervenalý pukavý plochý lusk 8–15 cm dlouhý, na bázi s přetrvávajícími kališními lístky, který obsahuje až 4 okrouhlá plochá tmavě hnědá semena o průměru 2 cm.

Využití: Druh je vysazován jako okrasná liána, vyžaduje výrazně tropické podnebí s vysokými teplotami a vlhkostí konstantní po celý rok a plné slunce.

Poznámka: Rod je pojmenován na počest bratrů Bauhinových, Jeana (1541–1613) a Gasparda (1560–1624), švýcarských botaniků. Druhové jméno rostlina získala podle guvernéra Nizozemské východní Indie barona Hendrika Merkuse de Kocka (1779–1845).

Bauhinia kockiana
Bauhinia kockiana
Bauhinia kockiana
Bauhinia kockiana

Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Peradeniya).