Syn.: Poterium caudatum Ait.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Bencomia caudata
Rozšíření: Rod Bencomia patří k velmi pozoruhodným makaronéským zástupcům čeledi Rosaceae, kromě toho rodu zde najdeme ještě příbuzné rody Marcetella a Dendriopoterium. Samotný rod Bencomia je v Makaronésii zastoupen čtyřmi druhy, z nichž většina je velmi vzácná. Bencomia caudata je nejčastějším druhem, ale ani u něj se nedá rozhodně hovořit o hojném výskytu. Roste vzácně jen na ostrovech Tenerife a Gran Canaria. Je uváděn i z portugalské Madeiry – zda však pravděpodobně není původní.
Ekologie: Roste vzácně v borových a vavřínových lesích, často na skalách a kamenitých svazích, v pásmu od 600 do 1 500 m n. m.
Popis: Dvoudomý keř, 2–4 m vysoký, řapíkaté listy nahloučeny na konci větví, až 30 cm dlouhé, s 7–11 vejčitě kopinatými až vejčitými lístky, které jsou pilově vroubkované, chlupaté, květenství jehnědovité, až 40 cm dlouhé, nevětvené, kvete od února do května.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je Bencomia caudata zařazena k druhům zranitelným (VU).
Bencomia caudataBencomia caudata
Bencomia caudataBencomia caudata
Bencomia caudata
Fotografováno ve dnech 29. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Los Organos de Aguamansa) a 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Los Tiles de Moya).