Syn.: Chamaebetula glandulosa (Michx.) Opiz, Chamaebetula hookeri Opiz
Čeleď: Betulaceae S. F. Gray – břízovité
Betula glandulosa
Rozšíření: Severoamerický druh. Vyskytuje se od Aljašky až po jižní Grónsko, na jih zasahuje na západě do Kalifornie a Nového Mexika, na východě do státu New York. Je severoamerickým protějškem evropské břízy trpasličí (Betula nana).
Ekologie: Stanovištěm jsou rašeliniště, arktická a alpinská tundra, skalnaté svahy, křoviny v nivách severských řek; často vytváří husté porosty. Vystupuje až do nadmořské výšky 3400 m.
Betula glandulosa
Popis: Nízký, rozkladitý nebo vystoupavý keřík vysoký 1–3 m; borka na kmíncích je hladká, tmavohnědá; letorosty jsou lysé nebo řídce chlupaté, obvykle souvisle pokryté velkými pryskyřičnými bradavčitými žlázkami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obvejšité až téměř okrouhlé, 0,5–3 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji vroubkované, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, na žilkách a v jejich paždí občas chlupaté. Jehnědy jsou přímé, válcovité, 1–2,5 cm dlouhé; šupiny jsou trojlaločné, lysé, prostřední úkrojek je prodloužený, postranní jsou často širší než prostřední. Plodem je křídlatá nažka, blanitý lem je užší než tělo nažky.
Poznámka: V Severní Americe bylo zaznamenáno více kříženců s touto břízou. Od nejpodobnější břízy Betula nana se odlišuje především letorosty pokrytými bradavičkami.
Betula glandulosa
Betula glandulosa
Betula glandulosa
Betula glandulosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16., 18. a 20. 7. 2007 (Kanada: Mt. Robson PP, Kinney Lake; Jasper NP, Maligne Lake a Bannf NP, Mosquito Creek).