Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Billburttia capensoides
Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste pouze v horách v centrální části ostrova v provinciích Antananarivo a Fianarantsoa.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnatá a křovinatá místa, řídké lesíky i okraje cest v nadmořských výškách 1000–2650 m.
Billburttia capensoides
Popis: Vytrvalý aromatický polokeř s tlustým vertikálním kořenem; stonky jsou 1–2 m vysoké a u báze asi 0,5 cm tlusté, modrozelené nebo načervenalé. Listy jsou střídavé, 1–2krát zpeřené, úkrojky posledního řádu jsou úzce eliptické až čárkovité, 2–4 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, tlusté, často poněkud sivé, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo krátce hrotité; Řapík dolních listů je 2–6 cm dlouhý. Květenství je složený okolík (6–)10–12 cm široký, tvořený 12–25 paprsky, které jsou 1,5–4 cm dlouhé; listeny obalu jsou početné, nestejné, 4–8 mm dlouhé; v okolíčku je 15–20 paprsků 4–8 mm dlouhých; listeny obalíčku jsou 1,5–3 mm dlouhé; koruny jsou žlutozelené. Dvounažka je úzce elipsoidní, zpoštělá, 3,5–4,5 mm dlouhá a asi 1,5 mm široká.
Poznámka: Druh byl popsán teprve v roce 2009, ačkoli rostliny byly v madagaskarských horách sbírány už od počátku 20. století. V herbářích byly většinou označeny jako Peucedanum sp. a čekaly až na monografické zpracování afrických druhů z okruhu tohoto rodu. V severní části Madagaskaru se vyskytuje ještě Billburttia vaginoides, která se odlišuje velmi úzkými úkrojky listů.
Billburttia capensoides
Billburttia capensoides
Billburttia capensoides
Billburttia capensoides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).