Neotropis – Oblast Guyanské vysočiny

Velmi svérázná oblast pokrývá území jižní Venezuely a nemnoho přesahuje do pohraničních částí Guyany, Brazílie a Kolumbie. Geologicky je tvořena velmi starými vyvřelými granitoidními horninami starohorního původu, na kterých byly asi před bilionem let uloženy velmi tvrdé křemence, odolné vůči erozi. Tyto masivy jsou na řadě míst (celkem 115) vypreparovány z měkčích okolních hornin v podobě stolových hor (tepui).
Panuje zde horké klima, níže celoročně humidní, ve středních nadmořských výškách se suchou periodou; vrcholky hor jsou opět velmi humidní, ovlivňované kolísáním teploty v průběhu dne a noci, mlhami a prakticky každodenními bouřkami.

Nižší polohy jsou pokryty deštnými až mlžnými a místy i rašelinnými lesy s bohatou druhovou skladbou. Na místech s periodou sucha jsou otevřenější křovinaté formace. Specifická je vegetace na vrcholcích stolových hor: velmi tvrdý substrát neuvolňuje prakticky žádné živiny, úživnosti prostředí nepřispívají ani vysoké srážkové úhrny. Vyvinula se zde zvláštní vegetace, v níž jsou početné byliny s růžicovitě uspořádanými listy a rašeliniště s nápadným zastoupením masožravých rostlin, zejména z rodů Heliamphora a Utricularia.
Květena je velmi bohatá, zahrnuje asi 8000 druhů, z nichž je asi polovina endemická. Endemismus byl zjištěn dokonce i na úrovni čeledí (jsou zde tři). Každou ze stolových hor lze charakterizovat dlouhým výčtem endemitů, zejména z čeledi Bromeliaceae. V druhové skladbě je mnoho starobylých prvků: např. zde roste jediný neotropický zástupce čeledi Dipterocarpaceae (Pseudomonotes tropenbosii), vztahy s jihovýchodní Asií dokumentuje např. dosti početné zastoupení čeledi Rapateaceae.

Oblast zahrnuje jedinou provincii stejného jména.

Guyana

Tachtadžjan

Na webu BOTANY.cz najdete z uvedené oblasti tyto druhy (včetně neofytů):