BISTORTA OFFICINALIS Delarbre – rdesno hadí kořen / hadovník väčší

Syn.: Bistorta major Gray, Polygonum bistorta L., Persicaria bistorta Samp., Polygonon bistortum (L.) St.-Lag.
Česká jména: hadí koření (Koniáš 1704), rdesno hadí kořen (Kubát 2002)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Bistorta major

Rozšíření: Subarktické a mírné oblasti Evropy, severozápadní Afrika a severní Asie, na východě zasahuje až do Japonska. Byl zavlečen i do východní části Severní Ameriky. U nás se vyskytuje především ve vyšších polohách, jen výjimečně sestupuje i do nižších poloh, neobjevuje se na jižní Moravě a v jižních Čechách.

Ekologie: Roste na vlhkých horských loukách, slatinách a černavách, v pásmu od podhůří až do subalpínského stupně, v nižších polohách se vyskytuje vzácně. Kvete od května do srpna.

Bistorta major

Popis: Vytrvalá bylina s hadovitě stočeným oddenkem, s lodyhou přímou, 30–80(–120) cm dlouhou, nevětvenou, která je zakončena jediným lichoklasem a s listy podlouhle vejčitými, celokrajnými. Květy jsou oboupohlavné, okvětní lístky růžové. Plodem je nažka.

Využití: V minulosti se hadí kořen používal v léčitelství, především jako protilátka při hadím uštknutí, ale i k zastavení krvácení.

Poznámka: K rodu Bistorta v současnosti náleží 43 druhů (POWO 2023), vyskytují se v Eurasii, Severní Americe i severní Africe.

Bistorta officinalis
Bistorta majorBistorta major

Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 10. 7. a 7. 9. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Velká a Malá kotlina); Zdeněk Podešva, v červenci 2005 (Slovensko, Malá Fatra).