BLIGHIA SAPIDA K. D. Koenig – poddužák lahodný

Syn.: Akea solitaria Stokes, Akeesia africana Tussac, Cupania akeesia Cambess. ex Spach, Cupania sapida (K. D. Koenig) Oken, Sapindus obovatus Wight et Arn.
Česká jména: poddužák lahodný (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Blighia sapida

Rozšíření: Pochází z tropů v západní Africe, přirozený areál se táhne od Senegalu po Gabun, také roste na ostrovech Bioko a Sao Tomé. V 18. století byl převezen na Jamajku a dnes se v oblasti Karibiku běžně pěstuje; jinde spíše ojediněle.

Ekologie: V domovině roste v tropických stálezelených lesích, často podél vodních toků.

Popis: Stálezelený polygamní strom, dorůstá výšky 20(–50) m; letorosty jsou v mládí oranžově pýřité, olysávají. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 23–38 cm dlouhé, s 2–5 jařmy; lístky jsou krátce řapíčkaté, obvejčité, 4–20 cm dlouhé, na líci lysé, na rubu krátce pýřité, na bázi klínovité, celokrajné, tupé nebo zašpičatělé. Květenství tvoří hrozny nebo laty v úžlabí nejvyšších listů; květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, 5četné, 3,5–4,5 mm v průměru; kalich je na bázi srostlý, plstnatý; korunní lístky jsou vlnaté, krémové; tyčinek je 8–10, v samičích květech bývají přítomna staminodia; pestík srůstá z 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plodem je dužnatá, podlouhle obvejcovitá až hruškovitá, na vrcholu trojlaločná, červená nebo oranžová tobolka až 10 cm dlouhá a 1,8 cm široká, obsahuje 3 velká černá semena obalená dužnatým míškem.

Využití: Plody, označované jako ackee nebo akee, jsou jamajským národním ovocem. Nezralé plody obsahují toxiny vyvolávající zvracení. Dužnatý míšek je možné konzumovat, až se plody samy otevřou. Čerstvé plody jsou k dispozici v omezeném čase a nevydrží delší skladování, proto se velmi často konzervují.

Blighia sapida
Blighia sapida
Blighia sapida
Blighia sapida
Blighia sapida

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 3. 2014 (Panama, Bocas de Toro, Playa Drago).