BOERHAVIA PLUMBAGINEA Cav.

Syn.: Boerhavia commersonii Baill., Boerhavia dichotoma Vahl, Boerhavia repanda Roxb., Boerhavia repanda Kotschy ex Choisy, Boerhavia stellata Wight, Boerhavia verticillata Poir., Commicarpus commersonii (Baill.), Commicarpus plumbagineus (Cav.) Standl., Commicarpus verticillatus (Poir.) Standl.
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité

Boerhavia plumbaginea

Rozšíření: Široce rozšířený druh v tropické Africe, kde roste ve východní části od Súdánu a Eritrey až po sever Jihoafrické republiky, ale i v Angole a Namibii a na Madagaskaru. Kromě toho se vyskytuje na jihu a západě Arabského poloostrova až do Jordánska, Izraele a Sýrie, a také v jihovýchodním Španělsku. Není vyloučeno, že roste i v západní Africe od Senegalu po Kamerun.

Ekologie: Roste na okrajích lesů, často v okolí vodních toků, v křovitých stepích a pouštích, v nadmořské výšce 50–2000 m.

Boerhavia plumbaginea

Popis: Vytrvalá bohatě větvená bylina s dřevitou bází nebo polokeř, větve poléhavé nebo šplhavé, až 4 m (někdy až 10 m) dlouhé, u báze dřevnaté. Listy vstřícné, řapíkaté, vejčité, se srdčitou nebo okrouhlou bází, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé,1,5–12 × 0,7–8 cm velké, mírně dužnaté, na celém povrchu slabě pýřité, okraje celistvé, někdy zvlněné. Květenstvím je nepravidelný okolík terminální nebo axilární. Květy na krátké stopce, periant trubkovitý, 8–15 mm dlouhý, nad semeníkem výrazně zaškrcený, na spodní části žláznatý, horní část 7–12 mm dlouhá, úzce nálevkovitá, 5–9 mm široká, cípy rozprostřené, barvy bílé, někdy nažloutlé nebo narůžovělé, s dlouhými vyniklými tyčinkami v počtu 3–5. Plody jsou jednosemenné nažky, přibližně válcovité, dlouhé až 1,3 cm s bradavčitými lepkavými žlázami u vrcholu, někdy i po stranách.

Využití: V lidovém léčitelství má v afrických zemích široké použití. Odvar z kořene se používá k léčbě pohlavních chorob, odvar z listů k usnadnění vykašlávání, k léčbě astmatu, kožních chorob, vředů a lepry, proti otokům, k léčbě žloutenky, k odčervování, k odvšivování a ve velkých dávkách jako dávidlo. Využívá se i ve veterinárním léčitelství.

Poznámka: Jméno rodu propůjčil nizozemský lékař a botanik Herman Boerhaave.

Boerhavia plumbaginea
Boerhavia plumbaginea

Fotografováno dne 15. 10. 2012 (Izrael, Judská poušť, Wadi Qelt).