Syn.: Boletus mirabilis Murrill, Ceriomyces mirabilis Murrill, Heimioporus mirabilis (Murrill) E. Horak, Xerocomus mirabilis (Murrill) Singer
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité
Boletellus mirabilis
Rozšíření: Areál se rozkládá v pobřežních oblastech Tichého oceánu v Severní Americe a východní Asii. Byl popsán v roce 1912, podle sběru z okolí města Seattle (stát Washington).
Ekologie: Roste od konce léta do podzimu v jehličnatých lesích, v Severní Americe většinou v lesích s dominantními tsugami Tsuga heterophylla a Tsuga mertensiana, anebo s douglaskou tisolistou (Pseudotsuga menziesii) a zeravem obrovským (Thuja plicata).
Boletellus mirabilis
Popis: Klobouk dosahuje až 15 cm v průměru, je červené nebo hnědočervené barvy, masitý, s hrubým povrchem, který je v mládí kluzký nebo slizký, starší exempláře mají klobouky obvykle suché a sametové, s texturou na první pohled drsnou. Rourky jsou až 2,5 cm dlouhé, zpočátku světle žluté, později zelenožluté. Póry mají průměr 1–2 mm. Dužnina může být světle růžová, žlutá nebo bílá, je pevná. Třeň je až 12 cm vysoký, obvykle nejsilnějších u báze a zužující se směrem vzhůru, až 4 cm v průměru u báze a 0,5–1 cm při vrcholu, jeho povrch je suchý, často drsný, v horní části s výraznou síťkou. Výtrusy jsou olivově hnědé, eliptické, 18–22 × 7–9 µm.
Využití: Jedná se o jedlý druh.
Poznámka: Rod Boletellus zahrnuje asi 50 druhů, které se vyskytují především v subtropických oblastech, zasahují však i do pásma mírného a tropického. Je příbuzný Středoevropanům dobře známým hřibům z rodu Boletus a poprvé ho popsal americký mykolog William Alphonso Murrill v roce 1909.
Boletellus mirabilis
Boletellus mirabilis
Boletellus mirabilis
Boletellus mirabilis
Boletellus mirabilis
Fotografováno v září 2013 (Kanada, Britská Kolumbie, Burton).