Syn.: Actinochloa gracilis (Kunth) Willd. ex Roem. et Schult., Atheropogon gracilis (Kunth) Spreng., Atheropogon oligostachyus Nutt., Bouteloua oligostachya (Nutt.) Torr. ex A. Gray, Chondrosum gracile Kunth, Chondrosum oligostachyum (Nutt.) Torr., Eutriana gracilis (Kunth) Trin., Eutriana oligostachya (Nutt.) Kunth
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Bouteloua gracilis
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v západní části kontinentu, od kanadských provincií Alberta, Saskatchewan a Manitoba přes Skalisté hory a prérie až do jihomexických států Veracruz a Oaxaca.
Ekologie: Charakteristický druh severoamerických prérií, roste na suchých písčitých i skalnatých stráních a svazích, v křovinách i ve světlých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Kvete v létě.
Bouteloua gracilis
Popis: Vytrvalá trsnatá tráva, 15–60 cm vysoká. Stébla jsou přímá, listové pochvy lysé, listy trávovité, 3–10 cm dlouhé a 1–2 mm široké, obvykle lysé. Květenství tvoří (1–)2(–4) klasy, které jsou 2,5–5 cm dlouhé, jednostranné, ke stéblu kolmo postavené, smáčklé, klásky jsou 5–6 mm dlouhé, plevy jsou kopinaté, 3,5–6 mm dlouhé, pluchy 5–5,5 mm dlouhé.
Využití: Původní Američané cenili rozsáhlé porosty této traviny jako hodnotné pastviny. Je to poměrně dekorativní rostlina, která se v současnosti pěstuje také v evropských zahradách. Používá se i do suchých kytic.
Původní Američané používali tuto rostlinu k předpovědím podoby nastávající zimy. Pokud měla jen jeden klas, měla být zima mírná, když 2 nebo více, schylovalo se k tuhé zimě.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě Illinois je hodnocena jako ohrožený druh.
Poznámka: Rod Bouteloua zahrnuje asi 40 druhů, které se vyskytují v oblasti od Kanady po Argentinu. Jméno rodu dal španělský cestovatel a botanik Claudio Boutelou y Soldevilla (1774–1842).
Bouteloua gracilis
Bouteloua gracilis
Bouteloua gracilis
Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).