Syn.: Penaea fucata L.
Čeleď: Penaeaceae Guillemin
Brachysiphon fucatus
Rozšíření: Endemit velmi malého území v Jihoafrické republice v okolí Kapského Města. Roste pouze v masivu Stolové hory, a to jen v její severní části, celý areál nepřesahuje 90 km2. Ačkoli nevelké populace tvoří často jen jednotlivé rostliny, zdá se, že v současnosti neustupuje.
Ekologie: Vyskytuje se v horském typu keříčkové vegetace fynbos. Roste velmi roztroušeně na mělkých půdách na chudém pískovcovém až křemencovém podkladu na místech chráněných před požáry, v nadmořských výškách 700–1000 m. Klima je značně ovlivňováno mlhami, které se v létě mohou střídat s horkem a suchem, prostředí trpí kritickým nedostatkem živin, zejména fosforu.
Brachysiphon fucatus
Popis: Malý kompaktní stálezelený keřík dorůstající výšky 0,5–1 m, s hustě střechovitě olistěnými větvičkami. Listy jsou vstřícné, křižmostojné, krátce řapíkaté, kožovité, eliptické až vejčité, 0,5–1 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Čtyřčetné květy jsou téměř přisedlé ve svazečcích v paždí listů na koncích větviček a podepřené drobnými celokrajnými listeny a listenci; okvětí je trubkovité, sytě růžové až karmínové, okvětní trubka je 5–6 mm dlouhá a asi 3 mm široká, cípy jsou přímé nebo rozložené, zbarvené poněkud světleji než trubka; tyčinky jsou 4, volné; gyneceum srůstá ze 4 plodolistů a má svrchní semeník, nekřídlatou čnělku a hlavatou bliznu. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2012) patří do kategorie druhů vzácných (rare).
Poznámka: Do rodu Brachysiphon patří celkem 5 druhů s malinkými areály v izolovaných horských skupinách v Kapské provincii. Celý rod je stejně jako všichni ostatní zástupci čeledi Penaeaceae (celkem 7 rodů a 23 druhů) endemitem květenné říše Capensis.
Brachysiphon fucatus
Brachysiphon fucatus
Brachysiphon fucatus
Brachysiphon fucatus
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park: vrcholová plošina Stolové hory).