Syn.: Brunia nodiflora sensu auct., non L.
Čeleď: Bruniaceae DC.
Brunia noduliflora
Rozšíření: Druh je rozšířen na jihozápadě a jihu jihoafrického Kapska (od Olifants River Mountains ve Western Cape po Uitenhage na jihozápadě Eastern Cape). Čeleď Bruniaceae s 12 rody je endemická v jižní Africe, rod Brunia čítá 6 druhů.
Ekologie: Roste na kamenitých pískovcových svazích ve vegetační formaci fynbos, často na vlhčích stanovištích a v blízkosti tekoucí vody. Kvete v březnu až červnu.
Brunia noduliflora
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky 0,6–1,5 m, po požárech dobře regenerující z kořenů, bohatě větvený, hustě olistěný. Listy jsou šupinovité, 2–3 mm dlouhé, na vrcholu zakřivené, na líci jemně chlupaté. Květenstvím jsou terminální kulovité hlávky o průměru 1–1,5 cm, jednotlivé květy jsou drobné, asi 5 mm v průměru, bílé, s tyčinkami delšími než okvětní lístky. Hlávky se semeny zůstávají na keři několik let.
Záměny: Podobná Brunia laevis roste na jihu provincie Western Cape, má krémově zbarvené květy a listy na větévkách sivé, podlouhlé, 3–5 mm dlouhé.
Využití: Větévky s plody se používají do suchých vazeb.
Poznámka: Rod byl pojmenován po holandském cestovateli a přírodovědci Corneliovi de Bruijnovi (1652–1726). Druh původně popsal K. Linné jako Brunia nodiflora; v 70. letech 20. století se však ukázalo, že typová položka ve skutečnosti představuje sterilní větvičku jehličnanu, pro který se do té doby užívalo jméno Widdringtonia cupressoides. Linnéovo jméno je tedy nutné vztáhnout k onomu jehličnanu, který se proto nyní jmenuje Widdringtonia nodiflora. Naše rostlina tedy zůstala bez platného jména; situaci kuriózně zkomplikovala ještě skutečnost, že na tomto druhu stojí i rodové jméno Brunia, které však již bylo chráněno tzv. konzervací (rod Brunia je navíc typovým rodem celé čeledi Bruniaceae). Vhodným řešením pro naši rostlinu bylo vytvoření nového jména: ačkoli je tedy tento druh badatelům znám od prvopočátku moderní botaniky, správné jméno dostal teprve v roce 2000.
Brunia noduliflora
Brunia noduliflora
Brunia noduliflora
Fotografováno dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, NP Table Mountain, Chapmans Peak).