BUDDLEJA POLYSTACHYA Fresen. – komule

Syn.: Buddleja acuminata R. Br., Buddleja powellii Kraenzl., Buddleja saltiana Steud.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Buddleja polystachya

Rozšíření: Druh s charakteristickým rozšířením po obou stranách Rudého moře. Na africké straně roste v Eritreji, Etiopii, Somálsku, Keni, Ugandě a Tanzánii, na asijské v Jemenu a Saúdské Arábii.

Ekologie: Roste v suchých křovinách a druhotných lesních porostech v nadmořských výškách 1300–3600 m. Je značně odolná vůči výkyvům klimatu, snáší i pokles teplot pod 0 °C.

Buddleja polystachya

Popis: Hustě větvený keř nebo malý stromek vysoký 5(–12) m; borka je v mládí šedavá, později červenohnědá, letorosty jsou plstnatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, kopinaté nebo vejčité, 0,8–17 cm dlouhé a 0,4–6 cm široké, uťaté nebo klínovité na bázi, celokrajné nebo pilovité, na vrcholu tupé nebo zašpičatělé, na líci v mládí chlupaté, později olysalé, na rubu hustě šedavě plstnaté; řapík dosahuje délky až 1 cm; palisty někdy bývají patrné. Květenství je terminální hrozen až 25 cm dlouhý; květy jsou 4četné, oboupohlavné; kalich je zvonkovitý, 2–3,5 mm dlouhý, plstnatý; koruna je řepicovitá, 5–10 mm dlouhá, oranžová, na vnější straně plstnatá, cípy jsou úzké, 1,5–3 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené; tyčinky jsou velmi krátké; semeník je svrchní, chlupatý. Plodem je oranžová elipsoidní tobolka 2,5–5 mm dlouhá.

Buddleja polystachya
Buddleja polystachya
Buddleja polystachya
Buddleja polystachya

Fotografováno dne 5. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela).