BUPLEURUM FRUTICOSUM L. – prorostlík / prerastlík

Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Bupleurum fruticosum

Rozšíření: Roste především v západní části Středozemí od Španělska a Maroka po Tunisko a Itálii, izolovaně i v Řecku a Libanonu. Zaznamenány byly případy zplanění ve Velké Británii a Německu a snad i na Krymu.

Ekologie: Vyskytuje se v macchiích na kamenitých a skalnatých svazích, často na vápenci; lokality vystupují až do nadmořské výšky 1100 m.

Bupleurum fruticosum

Popis: Stálezelený prutnatě větvený keř vysoký (0,6–)1–2(–3) m; větvičky jsou zcela lysé. Listy jsou střídavé, jednoduché, podlouhlé až kopinaté, 10–12 cm dlouhé a (0,4–)2–3(–4) cm široké, kožovité, lysé, na líci lesklé. Složené okolíky vyrůstají na konci větviček, jsou tvořeny 6–20(–25) paprsky; listenů obalu je obvykle 5, opadavých, jsou asi 5 mm dlouhé a 2 mm široké, jeden je obvykle poněkud delší než ostatní; listeny obalíčku jsou rovněž opadavé; květy jsou velmi drobné, žluté. Plody jsou 7–8 mm dlouhé, žebrované dvounažky.

Poznámka: Velmi neobvyklý zástupce miříkovitých rostlin keřovitého vzhledu. Nejbližším příbuzným je kanárské Bupleurum salicifolium.

Bupleurum fruticosum
Bupleurum fruticosum
Bupleurum fruticosumBupleurum fruticosum

Fotografováno ve dnech 12. 5. 2009 (Francie, Provence, Toulon, Mont Faron) a 12. 9. 2013 (Francie, Avignon).