BURMANNIA OBLONGA Ridl. – olachan

Syn.: Burmannia bifida Gagnep.
Česká jména: olachan (Presl 1846)
Čeleď: Burmanniaceae Blume – olachanovité
Burmannia oblonga
Rozšíření: Jihovýchodní Asie, konkrétně Kambodža, Indonésie, Malajsie, Thajsko, Vietnam a jihočínský ostrov Chaj-nan. Druh je ale často přehlížený a zaměňovaný s příbuznými taxony, takže nelze vyloučit nálezy v přilehlých státech.
Ekologie: Spíše teplejší a vlhčí stálezelené tropické lesy od nížin až do 1300 m. Obligátně mykoheterotrofní, terestrická rostlina.
Burmannia oblonga
Popis: Nezelená rostlina vysoká 6–20 cm. Z podzemního oddenku vyrůstají relativně tenké kořeny. Stonky jsou přímé, tenké a bělavé, s několika drobnými zakrnělými listy velikosti kolem 1,5–3 × 1–2 mm. Květy v počtu 1–4 na lodyze, velké 0,8–1,4 cm, bělavé. Listeny cca 2,5–3 mm. Vnitřní okvětní lístky chybí, vnější jsou srostlé ve výraznou okvětní trubku širokou 4,5 až 5,5 mm, navíc osazenou výraznými podélnými křídly. Konce okvětních lístků široce rozprostřené, trojúhelníkovité, cca 2 mm velké, nápadně žluté. Tyčinky 3, přirostlé k okvětním lístkům. Gyneceum ze třech plodolistů, semeník v době květu cca 4 mm velký.
Ohrožení a ochrana: Úmyslné poškozování rostlin takřka nepřipadá v úvahu. Druh však přesto silně ubývá kvůli kácení a vypalování tropických lesů nižších poloh.
Poznámka: Stejně jako ostatní mykoheterotrofní rostliny získává energii pro svůj život parazitismem na hyfách hub. Jelikož nemá chlorofyl, není schopna fotosyntézy.
Burmannia oblonga
Burmannia oblongaBurmannia oblonga
Fotografováno ve dnech 29. 6. 2011 a 8. 3. 2012 (Vietnam, Khánh Hòa, Hòn Bà).