CAESALPINIA SPINOSA (Molina) Kuntze – sapan tara

Syn.: Caesalpinia pectinata Cav., Caesalpinia tara Ruiz et Pav., Caesalpinia tinctoria DC., Caesalpinia tinctoria (Kunth) Benth., Coulteria tinctoria (Molina) Kunth, Poinciana spinosa Molina, Tara spinosa (Molina) Britton et Rose
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Caesalpinia spinosa

Rozšíření: Andská oblast Jižní Ameriky, areál se táhne od Kolumbie přes Ekvádor, Peru a Bolívii až po severní Chile. Vysazuje se v mnoha klimatických vhodných oblastech světa (od Kalifornie až po Argentinu, rovněž v jižní a střední Asii).

Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, v horských údolích, na skalnatých a kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3400 m.

Caesalpinia spinosa

Popis: Keř až menší strom, 2–5 m vysoký, trnitý, s borkou tmavě šedou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, až 10 cm dlouhé, 2krát sudozpeřené, asi s 8 jařmy lístků, které jsou eliptické, až 2,5 cm dlouhé a asi 1 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je hroznovité, 8–12 cm dlouhé; kalich je střechovitý, spodní kališní cíp je až 6 mm dlouhý, na okraji nápadně zubatý; korunní lístky jsou 8–9 mm dlouhé, stejně dlouhé jako tyčinky, žluté s červenou kresbou. Plodem je červeně naběhlý lusk, 6–12 cm dlouhý.

Využití: Tato dřevina je dosti dekorativní, vysazuje se do zahrad a parků, dobře snáší sucho. Kromě toho se používá jako významný zdroj tříslovin, rovněž jako modré a černé barvivo. Nachází uplatnění i v tradiční medicíně, stejně tak v jihoamerické kuchyni.

Caesalpinia spinosa
Caesalpinia spinosa
Caesalpinia spinosa
Caesalpinia spinosa
Caesalpinia spinosa
Caesalpinia spinosa
Caesalpinia spinosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 9. 2015 (Chile, Arica, městský park).