Syn.: Fagelia trilobata (Hemsl.) Rusby
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Calceolaria trilobata
Rozšíření: Druh Střední a severozápadu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od jižního Mexika přes Guatemalu, Kostariku, západní Venezuelu, Kolumbii, Ekvádor a Peru až do Bolívie. V areálu se rozlišují tři poddruhy. Nominátní poddruh najdeme v pásu od Mexika až po Ekvádor, Calceolaria trilobata subsp. aequilateralis se vyskytuje v severním Peru, C. t. subsp. herzogiana ve středním Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste v tropických horských lesích a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 1700 až do 4100 m.
Calceolaria trilobata
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–200(–300) cm dlouhou, žláznatě chlupatou. Listy jsou křižmostojné, řapíky jsou 3–18 cm dlouhé, navzájem srostlé, široce křídlaté, křídla jsou 1,5–4,3 cm široká, po okraji pilovitá, směrem k listové čepeli se zužující, čepel je trojúhelníkovitá, 4,2–19 cm dlouhá a 4,1–20 cm široká, na bázi srdčitá, na okraji dvojitě zubatá, na vrcholu špičatá, na líci vrásčitá, chlupatá, na rubu chlupatá a na žilkách s bílými žláznatými chlupy. Květenství tvoří 2–5(–6) párů 4–36květých vrcholíků, jeho stopka je až 37 cm dlouhá; listeny jsou 4–7,5 cm dlouhé a 2–5,6 cm široké; kališní cípy jsou vejčité, 9–21 mm dlouhé a 6,6–14 mm široké, celokrajné, špičaté, zelenavé, často načervenale naběhlé, po obou stranách se žláznatými chlupy; koruna je žlutá, dvoupyská, horní pysk je 5–10 mm dlouhý a 6–12 mm široký, dolní 18–32 mm dlouhý a 15–30 mm široký, vakovitý; tyčinky jsou 2. Plodem je tobolka, 7–12 mm dlouhá, chlupatá, se žláznatými chlupy.
Poznámka: Druh je v rámci rodu řazen do sekce Perfoliatae, jejíž areál leží v horských oblastech Střední a Jižní Ameriky, nevystupuje však až nad horní hranici lesa. V sekci se v současnosti rozlišuje 15 druhů, centrum druhové diverzity této sekce leží v jižním Ekvádoru a severním Peru.
Calceolaria trilobata
Calceolaria trilobata
Calceolaria trilobata
Calceolaria trilobata
Calceolaria trilobata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).