CALLIANDRA HAEMATOCEPHALA Hassk.

Syn.: Anneslia haematocephala (Hassk.) Britton et P. Wilson, Calliandra boliviana Britton, Calliandra novaesii Hoehne, Calliandra inaquilaterale Rusby, Feuilleea haematocephala Kuntze
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Calliandra haematocephala

Rozšíření: V přírodě roste v Jižní Americe v nížinné části východní Bolívie. Pěstuje se v tropech celého světa, druhotný výskyt je znám z Floridy, Střední Ameriky a Karibiku a zřejmě i z Indonésie.

Ekologie: Stanovištěm jsou polostinná místa v podrostu tropických deštných a poloopadavých lesů. Lokality vystupují do nadmořské výšky nejvýše 1000 m. Květy jsou v amerických tropech opylovány kolibříky.

Calliandra haematocephala

Popis: Statný stálezelený nebo poloopadavý keř nebo malý stromek dorůstající výšky 1–3(–5) m; letorosty jsou hnědé, drsné. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, lístky druhého řádu tvoří 6–10 jařem, jsou kopinaté, 1–6 cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké, na bázi klínovité, poněkud asymetrické, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté; palisty jsou vytrvalé, vejčitě kopinaté; řapík je 1–2,5 cm dlouhý. Květenství je hustý strboul asi 7 cm v průměru na stopce 1–3,5 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, pětičetné, drobné; kalich je zvonkovitý; koruna je pravidelná, 6,5–8 mm dlouhá, červená (existují ale i bělokvěté kultivary); tyčinek je mnoho, 6–8 cm dlouhých, červených, u bělokvětých rostlin bílých; semeník je svrchní, jednopouzdrý. Plody jsou zploštělé hranaté lusky 6–10 cm dlouhé.

Záměny: Spolu s tímto druhem se velmi často pěstuje také Calliandra surinamensis, která má dvoubarevné nitky tyčinek (dole bílé, nahoře růžové) a drobnější lístky ve více jařmech.

Calliandra haematocephala
Calliandra haematocephala
Calliandra haematocephala
Calliandra haematocephala

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 2. 2009 (Kostarika, svahy sopky Arenal).