CALLIANTHEMUM ANEMONOIDES (Zahlbr.) Endl. – routevník / rutovník

Syn.: Callianthemum acaule Cambess. ex Hook. f., Callianthemum berardii (Vill. ex Steud.) P. Fourn., Ranunculus anemonoides Zahlbr.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Callianthemum anemonoides

Rozšíření: Endemit úzkého pruhu hor v severovýchodních vápencových Alpách v Rakousku, vyskytuje se pouze ve spolkových zemích Dolní a Horní Rakousy a Štýrsko (izolovaná lokalita leží ještě v Medvědí soutěsce u Mixnitz jižně od hlavního alpského hřebene). Celý areál je asi 200 km dlouhý a 30 km široký. Evolučně starý, reliktní druh, který zřejmě přežil klimaticky nepříznivá období v dobách ledových v nezaledněných refugiích. V evropských hrách rostou 2 další druhy rodu, ostatních asi 12 druhů se vyskytuje v horách východní Asie.

Callianthemum anemonoides

Ekologie: Roste na stabilizovaných, zazemněných vápencových nebo dolomitových osypech na úpatích skal, nejčastěji v prosvětlených borových porostech. Lokality leží v montánním stupni v nadmořských výškách 500–1200 m. Druh kvete velmi brzy na jaře na přelomu března a dubna.

Callianthemum anemonoides

Popis: Vytrvalá bylina, za květu 5–10 cm, za plodu až 25 cm vysoká. Oddenek je krátký, stonek přímý, lysý, zpravidla jednokvětý. Přízemní listy se vyvíjejí až po odkvětu, jsou řapíkaté, 3krát zpeřené, v obrysu trojúhelníkovité, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité; lodyžní listy jsou drobnější, přisedlé. Květy jsou poměrně velké, zpravidla jednotlivé, mají 3–3,5 cm v průměru, kalich je blanitý, bělavý, korunních lístků je 10–18, jsou čárkovité až klínovité, bílé, z vnější strany narůžovělé. Z květů se vyvíjí souplodí zobanitých, 4,5–6 mm dlouhých, síťnatě žilkovaných nažek.

Callianthemum anemonoidesCallianthemum anemonoides
Callianthemum anemonoides
Callianthemum anemonoides

Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 17. 6. 2006 (plody) a 1. 4. 2007 (květy) – Rakousko, Totes Gebirge, Hinterstoder-Polsterlucke.