CALYLOPHUS LAVANDULIFOLIA (Torr. et A. Gray) P. H. Raven

Syn.: Calylophus hartwegii subsp. lavandulifolius (Torr. et A. Gray) Towner et P. H. Raven, Galpinsia lavandulifolia (Torr. et A. Gray) Small, Oenothera lavandulifolia Torr. et A. Gray
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Calylophus lavandulifolia
Rozšíření: Severoamerický druh, roste ve státech jihozápadu a západní části středozápadu USA (Arizona, Colorado, Kansas, Nebraska, Nové Mexiko, Nevada, Oklahoma, Jižní Dakota, Texas, Utah, Wyoming).
Ekologie: Roste na suchých písčitých a skalnatých svazích a římsách, ve smíšených pouštních křovinách a v řídkých lesích s převažující borovicí a jalovcem. Vystupuje až do výšky 2600 m n. m. Od května do září vykvete několikrát v intervalu 4–5 týdnů.
Calylophus lavandulifolia
Popis: Vytrvalá větvená bylina, dorůstá výšky 10–30 cm, často tvoří trsy. Lodyhy jsou poléhavé nebo vystoupavé, lodyhy i listy jsou hustě pokryté šedými přitisklými chloupky. Listy jsou střídavé nebo ve svazcích, husté, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, 0,6–5 cm dlouhé, na vrcholu tupé, s celistvým okrajem. Trubkovité květy o průměru 2,5–6 cm vyrůstají jednotlivě v paždí horních listů. Bazální části květních obalů srůstají do 2,5–6 cm dlouhé, často červeně naběhlé trubky, na jejím vrcholu vyrůstají 4 kopinaté kališní cípy stočené směrem dolů. Korunu tvoří 4 rozložené vejčité zvlněné lístky. Tyčinek je 8, vyniklých, blizna je diskovitá, čtyřlaločná. Květ je v dopoledních hodinách jasně žlutý, během dne se mění barva na růžově oranžovou až po nahnědlou v pozdním odpoledni, kdy usychá. Plody jsou úzké čtyřhranné tobolky až 1 cm dlouhé, na povrchu chlupaté, s množstvím drobných semen.
Calylophus lavandulifolia
Calylophus lavandulifolia
Calylophus lavandulifolia
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Arizona, Red Canyon).