CAMPANULA ANDREWSII A. DC. – zvonek / zvonček

Syn.: Campanula rupestris subsp. andrewsii (A. DC.) Hayek
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula andrewsii
Rozšíření: Roste v jižním Řecku na poloostrově Peloponés, především v jeho východní části. V areálu se kromě nominátní subspecie rozlišuje ještě poddruh Campanula andrewsii subsp. hirsutula (na našich snímcích).
Ekologie: Obsazuje svahy, štěrbiny, terasy vápencových skal, roste i ve vertikálních štěrbinách a výplních zídek i historických staveb vysoko nad zemí, v pásmu od mořské hladiny asi do 900 m n. m. Vykvétá v dubnu a květnu.
Campanula andrewsii
Popis: Dvouletá bylina s poduškovitým habitem. Má četné poléhavé až vystoupavé lodyhy 20–30 cm dlouhé, krátce chlupaté, někdy červeně naběhlé. Listy bazální růžice jsou více nebo méně lyrovité, chlupaté, zelené až sivozelené, koncový lalok je v obrysu vejčitý, na bázi srdčitý nebo klínovitý s víceméně pravidelnými výraznými zuby po okraji. Podobné jsou i dolní lodyžní listy. Horní lodyžní listy jsou obvejčité až okrouhlé, celokrajné nebo na okraji zubaté. Květy vyrůstají v úžlabí listů nebo na konci lodyhy, kališní cípy jsou eliptické až trojúhelníkovitě kopinaté, dosahují zhruba poloviny délky koruny, jsou chlupaté. Koruna je zvonkovitá, 14–19(–23) mm dlouhá, modrofialová, vně krátce chlupatá, s rozloženými cípy. Plodem je tobolka.
Campanula andrewsii
Campanula andrewsii
Campanula andrewsii
Campanula andrewsii
Campanula andrewsii
Campanula andrewsii
Fotografovali Karel a Eva Rencovi, dne 23. 4. 2015 (Řecko, Peloponés, mys Monemvasia).