CAMPANULA BARBATA L. – zvonek vousatý / zvonček bradatý

Syn.: Marianthemum barbatum (L.) Schur, Medium barbatum (L.) Spach, Sykoraea barbata (L.) Opiz
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula barbata

Rozšíření: Hory střední a jihovýchodní Evropy – Alpy, Karpaty, nesouvisle zasahuje i do Skandinávie.
U nás roste pouze v Hrubém Jeseníku a na Králickém Sněžníku.

Ekologie: Roste na podhorských a horských loukách, častý je na dřívějších pastvinách, nad hranicí lesa i na okrajích cest, nevyhýbá se ani příkopům. Kvete od července do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina, celá dlouze chlupatá. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, 10–30(–40)cm dlouhá, jednoduchá, chudě olistěná. Přízemní listy jsou řapíkaté, podlouhlé až podlouhle kopinaté, celokrajné nebo vroubkované, tupé až špičaté, lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté. Květy jsou stopkaté, vyrůstají jednotlivě nebo v chudokvětém jednostranném hroznu, jsou nicí, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, vlnatě chlupaté, koruna je zvonkovitá, 12–28 mm dlouhá, bledě modrá, chlupatá, cípy jsou trojúhelníkovité, zašpičatělé. Plody jsou tobolky, 6–9 mm dlouhé.

Ohrožení a ochrana: Zvonek vousatý je řazen k silně ohroženým druhům naší květeny (C2b), stejně je i chráněn podle zákona (§2). Chráněným druhem je i v sousedním Polsku.

Využití: Občas se objevuje i v kultuře, kde se většinou pěstuje jako dvouletka, je vhodné jej vysadit na místo odkloněné od slunce.

Campanula barbataCampanula barbata
Campanula barbataCampanula barbata
Campanula barbata

Fotografováno od 11. 7. do 5. 9. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Velká kotlina a Praděd).