Syn.: Chamaeacanthus pumilus Chiov.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Campylanthus spinosus
Rozšíření: Roste na poměrně malém areálu v Somálsku a na ostrově Sokotra. Rod obsahuje celkem 18 druhů, z nich 2 rostou v Makaronésii (Kanárské ostrovy: Campylanthus salsoloides; Kapverdské ostrovy: Campylanthus glaber), 15 je známo z oblasti Afrického rohu a jižní Arábie a jeden (Campylanthus ramosissimus) zasahuje až do Pákistánu; většina druhů má velmi malé areály.
Ekologie: Vyskytuje se v nadmořských výškách 60–1650 m, na Sokotře především na vyprahlých kamenitých plošinách z korálových vápenců. Na velmi mělkých a výsušných skeletovitých půdách, v prostředí průměrných ročních teplot kolem 25 °C a ročních srážkových úhrnů 120–250 mm.
Campylanthus spinosus
Popis: Nevelký, bohatě větvený, pichlavý, polokulovitý keřík nanejvýš 60 cm vysoký, zpravidla mnohem nižší. Větvičky jsou rovné, mají charakter kolců a jsou výrazně šedě zbarvené přitisklými hedvábitými chlupy. Listy má víceméně zakrnělé, střídavé, víceméně válcovité, 1,5–8 mm dlouhé a 0,5–2 mm široké, na vrcholu tupé, rovněž přitiskle hedvábitě šedě chlupaté. Květy vyrůstají po 2–3 na koncích větví. Kalich je srostlý, krátce trubkovitý, šedivý, s čárkovitými nebo kopinatými cípy, koruna je řepicovitá, s trubkou 6,5–9 mm dlouhou a ploše rozloženými, 3–5 mm dlouhými, jen velmi nezřetelně zygomorfními, růžovými cípy, korunní trubka je uvnitř žlutá. Tyčinky jsou 2, gyneceum srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou dvoupouzdré tobolky.
Campylanthus spinosus
Campylanthus spinosus
Campylanthus spinosus
Fotografováno ve dnech 20. a 21. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: planina Momi).