CANTHARELLUS CIBARIUS Fr. – liška obecná / kuriatko jedlé

Syn.: Agaricus alectorolophoides Schaeff., Agaricus chantarellus L., Agaricus chantarellus Bolton, Alectorolophoides cibarius (Fr.) Earle, Cantharellus cibarius Fr., Cantharellus cibarius f. neglectus M. Souché, Cantharellus cibarius var. albus Fr., Cantharellus cibarius var. neglectus (M. Souché) Bigeard et H. Guill., Cantharellus cibarius var. pallidus R. Schulz, Cantharellus edulis Sacc., Cantharellus neglectus (M. Souché) Eyssart. et Buyck, Cantharellus pallens Pilát, Cantharellus rufipes Gillet, Cantharellus vulgaris Gray, Chanterel aelectorolophoides (Schaeff.) Murrill, Chanterel chanterellus (L.) Murrill, Craterellus cibarius (Fr.) Quél., Merulius aelectorolophoides (Schaeff.) J. F. Gmel., Merulius chanterellus (L.) Scop., Merulius cibarius (Fr.) Westend.
Čeleď: Cantharellaceae J. Schröt. – liškovité

Cantharellus cibarius var. cibarius

Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule, v severní Africe a v Austrálii.

Ekologie: Vyrůstá v květnu až listopadu většinou ve velkých skupinách v lesích všech typů, nejčastěji ve vlhkých smrčinách a v borových lesích v borůvčí. Upřednostňuje písčitou půdu.

Popis: Klobouk je v mládí nízce sklenutý, později prohloubený až nálevkovitý, s laločnatým, podvinutým a zprohýbaným okrajem. Povrch má nejprve jemně sametový, později lysý a matný. Barva celé plodnice je žloutkově nebo okrově žlutá, někdy světle žlutá, střed klobouku mívá sytější barvu. Plodnice z listnatých lesů jsou většinou světlejší. Vidlicovité lištiny na spodní straně klobouku jsou v mládí jako vystouplé žilky, později jsou výrazné, tlusté, vysoké až 3 mm, příčně spojované, dlouze sbíhavé na třeň. Třeň je vysoký 1–8 cm, do 2 cm tlustý, plný, hladký, válcovitý, směrem dolů zúžený, často prohnutý, nahoře přechází plynule do klobouku. Dužnina je tuhá, masitá, bílá až nažloutlá. Vůně je ovocná, meruňková až kořeněná, chuť je výrazně kořeněná až mírně palčivá. Výtrusný prach je bílý až bledě okrově žlutý, výtrusy elipsoidní, velikosti 7–10,5 × 4–6,5 µm, hladké, bezbarvé, s tukovými kapkami.

Cantharellus cibarius var. cibarius

Záměny: Podobné jsou také jedlé liška ametystová (Cantharellus amethysteus) s tenčím okrajem s fialovým nádechem, jemnější oranžová liška Friesova (Cantharellus friesii) a lištička pomerančová (Hygrophoropsis aurantiaca).
Uvádí se také možná záměna za světlejší lišku bledou (Cantharellus pallens), která je ovšem v Index Fungorum řazena mezi synonyma lišky obecné.

Využití: Je to výborná jedlá houba, i ve světě je velmi ceněná. Je všestranně v kuchyni upotřebitelná, pro tuhou dužninu hůře stravitelná.

Cantharellus cibarius var. cibariusCantharellus cibarius var. cibarius
Cantharellus cibarius var. cibarius

Fotografováno ve dnech 20. 7. (Česko, u Potůčků v Krušných horách) a 24. 8. 2008 (v Polomených horách).