CANTHARELLUS TUBAEFORMIS Fr. – liška nálevkovitá / kuriatko lievikovité

Syn.: Agaricus cantharelloides Bull., Agaricus cantharelloides Sowerby, Cantharellus cantharelloides Quél., Cantharellus infundibuliformis (Scop.) Fr., Cantharellus infundibuliformis var. subramosus Bres., Cantharellus infundibuliformis var. tubiformis (Bull.) Maire, Cantharellus luteolus Speg., Cantharellus tubaeformis (Bull.) Gray, Cantharellus tubaeformis var. lutescens (Pers.) Fr., Cantharellus tubaeformis var. subramosus (Bres.) Cetto, Cantharellus tubaeformis (Fr.) Fr. var. tubaeformis, Craterellus lutescens (Pers.) Fr., Craterellus tubaeformis (Fr.) Quél., Helvella cantharelloides Bull., Helvella tubaeformis Bull., Helvella tubaeformis Bull., Helvella tubaeformis Bull. var. tubaeformis, Merulius cantharelloides (Bull.) J. F. Gmel., Merulius fuligineus Pers., Merulius fuligineus Pers. var. fuligineus, Merulius hydrolips var. fuligineus (Pers.) Mérat, Merulius infundibuliformis Scop., Merulius lutescens Pers., Merulius tubiformis var. lutescens (Pers.) Pers., Panellus luteolus (Speg.) Singer, Peziza undulata Bolton, Trombetta lutescens (Pers.) Kuntze
Čeleď: Cantharellaceae J. Schröt. – liškovité

Cantharellus tubaeformis

Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásu severní polokoule.

Ekologie: Vyrůstá hojně od srpna do prosince na kyselých půdách v jehličnatých i listnatých lesích, většinou na vlhčích místech v mechu, často ve velkých skupinách.

Popis: Klobouk má průměr 2–6 cm, v mládí je sklenutý, brzy s vmáčklým středem, postupně nálevkovitý, někdy až ve středu dutý. Okraje klobouku jsou laločnaté a zvlněné. Povrch je suchý, někdy lehce zvrásněný, má žlutošedou, žlutohnědou až hnědou barvu, s tmavými šupinkami. Třeň je vysoký do 8 cm, do 1 cm tlustý, válcovitý, hladký, někdy podélně rýhovaný, má žlutou až žlutohnědou barvu. Lištny jsou hrubé, úzké, nepravidelně rozvětvené, pospojované příčnými žilkami, hluboce sbíhají na třeň. Mají žlutohnědou barvu, světlejší než klobouk, v dospělosti jsou šedivé. Dužnina je tenká, žlutavá, chuť slabě nasládlá, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý až světle žlutohnědý, výtrusy jsou hladké, eliptické, 2,5–7 × 0,5–1 μm velké.

Záměny: Tvarově podobné jsou další lišky. Liška šedá (Cantharellus cinereus) je celá zbarvená tmavě šedě. Další dvě jsou často v různých atlasech zaměňovány: liška nažloutlá (Cantharellus lutescens) má povrch klobouků hnědý, lištny a třeň žluté a liška žlutavá (Cantharellus aurora) má silnější třeň a žluté, málo výrazné lištny. Všechny jsou jedlé.

Poznámka: Liška nálevkovitá je dobrá jedlá houba, i když málo vydatná, nachází se ale ve větších skupinách, takže už se vyplatí ji sbírat.

Cantharellus tubaeformisCantharellus tubaeformis
Cantharellus tubaeformis

Fotografováno dne 27. 9. 2008 (Česko, Šumava, úpatí Poledníku).