CAPPARIS PYRACANTHA Bojer – kapara

Syn.: Capparis antanossarum Baill., Capparis spinosa var. pyracantha (Bojer) H. Perrier
Česká jména: kapara (Hájek 1562, Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité
Capparis pyracantha
Rozšíření: Snad endemit jihozápadního Madagaskaru, vyskytuje se v provincii Toliara, historicky je uváděn i z ostrova Île Europa, který leží v Mosambickém průlivu (Îles Éparses).
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, většinou na pobřežních vápencových skalách a písčinách. Kvete od září do března.
Capparis pyracantha
Popis: Nízký keř s větvemi rozprostřenými, víceméně cik-cak křivolakými, bíle plstnatými, později olysalými, trny špičatými, 2–3 mm dlouhými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, dosahují až 6 cm v průměru, jsou celokrajné, na vrcholu se zahnutým hrotem, se 3–5 páry vedlejších žilek. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jejich stopky jsou 4–7 cm dlouhé; kališní lístky jsou až 25 mm dlouhé, vnější kališní lístky jsou jemně chlupaté, později olysalé, nesymetrické, jeden z nich je výrazně vakovitý, vnitřní jsou symetrické, na okraji blanité; korunní lístky jsou nestejné, až 4 cm dlouhé, bílé; tyčinek je přes 100, jejich nitky jsou až 3 cm dlouhé, bílé, gynofor je až 5 cm dlouhý. Plod je elipsoidní, až 5 cm dlouhý.
Záměny: Autoři knižní publikace Flore de Madagascar et des Comores (1965) synonymizovali tento madagaskarský druh s dalším z Madagaskaru popsaným taxonem Capparis antanossarum Baill. Ten je však v současnosti některými botanickými databázemi poněkud svérázně spojován s afro-asijským druhem Capparis cartilaginea. Zda se v tomto případě skutečně jedná o identické rostliny, není snadné potvrdit, chováme vůči tomuto názoru spíše jistou zdrženlivost.
Poznámka: Rod Capparis v současnosti zahrnuje 181 akceptovaných druhů.
Capparis pyracantha
Capparis pyracantha
Capparis pyracantha
Capparis pyracantha
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, okolí Grotte de Sarodrano).