Syn.: Itheta breviseta (Torr.) Raf., Kobresia globularis Dewey, Olotrema filifolia (Nutt.) Raf., Uncinia breviseta Torr., Uncinia filifolia (Nutt.) Nees
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex filifolia
Rozšíření: Roste v Severní Americe, a to ve střední a západní části Kanady a USA. Areál se táhne od Aljašky a Severozápadního teritoria po Kalifornii a Nové Mexiko, na východ po Manitobu a Minnesotu. V areálu se rozlišují dvě variety, zobrazené rostliny představují varietu nominátní.
Ekologie: Provází suchá stanoviště, stabilizované hlinité nebo štěrkovité náplavy, travnaté svahy, často roste na erodovaných místech. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 3100 m.
Carex filifolia
Popis: Drobná trsnatá ostřice s oblými nebo zaobleně trojhrannými lodyhami vysokými 8–35 cm. Listy jsou svinuté, 7–25 cm dlouhé, sytě zelené nebo žlutozelené, mají 0,3–0,7 mm v průměru; lodyhy jsou na bázi obdány roztřepenými jemnými vlákny z rozpadlých pochev. Klásek je jediný na vrcholu lodyhy, 1,2–2,6(–3) cm dlouhý a 3–7 mm široký, na vrcholu se samčími, dole je (2–)5–18 květů samičích; samičí plevy jsou široce obvejčité, 2,9–4,5 mm dlouhé, mohou být delší než mošničky, jsou světle červenohnědé s žlutavým nebo až bílým okrajem, na vrcholu tupé nebo krátce osinkaté; samčí plevy jsou podobně zbarvené, široce bíle lemované, tupé. Mošničky jsou přitisklé nebo mírně odstávají, zploštěle obvejcovité až kulovité, (2,8–)3–4,8 mm dlouhé a 1,4–2 mm široké, zřetelně chlupaté, s krátkým zobánkem; blizny jsou 3; vřeténko je přítomno.
Carex filifolia
Carex filifolia
Carex filifolia
Fotografoval Karel Bergmann, v květnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Twelve Mile Coulee), a 1. 5. 2014 (Calgary, Confluence Park).