Syn.: Carex anthericoides J. Presl et C. Presl, Carex macrocephala subsp. anthericoides (J. Presl et C. Presl) Hultén, Carex menziesiana Sm. ex Boott, Vignea macrocephala (Willd. ex Spreng.) Soják
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex macrocephala
Rozšíření: Druh s amfipacifickou disjunkcí. Roste na tichomořském pobřeží Severní Ameriky od Aljašky po Oregon, v Asii od Kamčatky přes Sachalin a pobřeží ruského Dálného východu po Koreu a severní Čínu a také v Japonsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou písečné duny na mořském pobřeží, dobře snáší zasolení i pohyb sypkého substrátu.
Carex macrocephala
Popis: Vytrvalá lysá, zpravidla jednodomá bylina s dlouhými podzemními výběžky; lodyhy jsou ostře hranaté, 10–35 cm vysoké, pod květenstvím drsné, na bázi s vláknitě roztřepenými odumřelými listovými pochvami, v dolní části s 2–5 listy. Listy jsou až 40 cm dlouhé a 4–8 mm široké, žlábkovité. Klásky jsou nejčastěji jednopohlavné (řidčeji jsou na bázi klásku květy samčí, na vrcholu samičí) a tvoří obvykle latnatá jednopohlavná květenství, skládající se z více než 20 klásků; květenství je husté, vejcovité, samčí bývá 3,5–5 cm dlouhé, bez listenů, samičí je 3,5–8 cm dlouhé, pod nejdolejšími klásky jsou listeny až 6 cm dlouhé; samčí květy mají prašníky 2,5–5 mm dlouhé; samičí plevy jsou červenavé nebo hnědé, se zeleným nebo žlutavým středem a v horní části s bělavým nebo světle žlutým okrajem, na vrcholu s 1,2–4 mm dlouhou osinkou. Mošničky jsou kopinaté, 1–1,5 cm dlouhé a 4–6 mm široké, hnědé, křídlatě lemované, na vrcholu s hluboce rozeklaným zobánkem; čnělky jsou 3; nažka v mošničce je trojboká.
Poznámka: Druh patří do sect. Macrocephalae, kam patří ještě podobný východoasijský druh Carex kobomugi. Specifické postavení této skupiny je dáno tím, že připomíná tzv. stejnoklasé ostřice (subg. Vignea), ale má gyneceum tvořené 3 plodolisty – to je společné pro další evolučně izolované druhy Carex baldensis a Carex curvula. Zvláštností je také to, že z téhož polykormonu vyrůstají výhony, které nesou buď samčí, nebo samičí květenství.
Carex macrocephala
Carex macrocephala
Carex macrocephala
Carex macrocephalaCarex macrocephala
Carex macrocephala
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Saanichton, Island View Beach), a Gabriela Leugnerová, dne 13. 8. 2009 (Rusko, Kamčatka, okolí města Petropavlovsk-Kamčatskij, Chalaktyrská pláž).