CAREX MUCRONATA All. – ostřice / ostrica

Syn.: Carex abnormis (Rouy) Prain, Carex bracteata Suter, Carex gracilis Honck., nom. illeg., Carex illustranda Steud., Carex juncifolia J. F. Gmel., nom. illeg., Carex nitida Hoppe, Edritria mucronata (All.) Raf., Vignantha mucronata (All.) Schur, Vignea mucronata (All.) Rchb.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Carex mucronata

Rozšíření: Těžiště areálu leží v Alpách, kde roste od Francie až po Dolní Rakousy. Kromě toho je tato ostřice známa ještě z Korsiky, severních a středních Apenin v Itálii, ze severních části Dinarských hor v Chorvatsku a z rumunských Karpat.

Ekologie: Roste v horách jako součást suchých trávníků, na kamenitých svazích a zazemněných drolinách, také na polozastíněných skalkách v suchých horských lesích. Najdeme ji výhradně na bazických substrátech, nejčastěji na vápenci. Vystupuje až do nadmořské výšky 2300 m.

Carex mucronata

Popis: Drobná, hustě trsnatá trávovitá bylina vysoká (7–)10–30 cm. Listy jsou velmi tenké, štětinovité, jen 0,2–0,5 mm v průměru. Lodyha je zaobleně trojhranná, hladká, na vrcholu nese 1 krátce stopkatý klásek samčí a 1–2 přisedlé, 5–10 mm dlouhé klásky samičí, obvykle s 5–10 květy; plevy jsou červenohnědé, s výrazným zeleným středním proužkem, poněkud kratší než mošničky; blizny jsou 2. Mošničky jsou v obrysu kopinaté, 3,5–5 mm dlouhé, zploštělé, tmavohnědé, jemně pýřité, na vrcholu zúžené do 2zubého zobánku.

Záměny: Carex mucronata je příbuzná dalším horským ostřicím z okruhu Carex sempervirens. Lze ji odlišit podle velmi úzkých listů, chudého květenství, a především podle 2 blizen – ostatní podobné druhy mají blizny 3.

Carex mucronata
Carex mucronata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 10. 5. 2014 (Rakousko, Horní Rakousy, Pießling, Veichltal).