CAREX PSEUDOBRIZOIDES Clavaud – ostřice pískomilná / ostrica

Syn.: Carex reichenbachii Bonet, Vignea pseudobrizoides (Clavaud) Schur, Vignea reichenbachii (Bonnet) Soják
Česká jména: tuřice pískomilná (Dostál 1989), ostřice pískomilná (Kubát 2002)
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Carex pseudobrizoides

Rozšíření: Francie, Belgie, Německo, Polsko, Litva. V Česku se vyskytuje v Polabí, několik mikrolokalit se nachází v okolí Sezemic a ve Šluknovském výběžku.

Ekologie: Písčité bory, i dosti ruderalizované. Kvete v květnu.

Carex pseudobrizoides

Popis: Výběžkatá ostřice s nápadně silným oddenkem (2–3 mm), který se charakteristicky větví a na lokalitě je viditelné uspořádání rostlin do řad. Rostliny jsou vysoké 30–60 cm. Lodyha je nahoře trochu drsná, listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami, 2–3 mm široké, dolní pochvy listů světle hnědé. Klásky obsahují samčí i samičí květy, v dolní části klásku jsou samčí, v horní samičí. Celý lichoklas je 3–5 cm dlouhý a obsahuje 6–12 klásků. Samčí květy mají zpravidla tři tyčinky, samičí květy 2 čnělky. Plodem je mošnička 5 mm dlouhá, v horní polovině výrazně křídlatá, plynule zúžená v dlouhý dvouzubý zobánek. Každá mošnička je opatřena plevou.

Záměny: Na první pohled připomíná Carex brizoides, od které se liší širšími listy, jinak uspořádanými samčími a samičími květy, většími mošničkami.

Ochrana a ohrožení: V ČR kriticky ohrožený druh (C1r). V Litvě a Polsku vzácný druh (R), v Německu zranitelný (VU), ve Francii zákonem chráněný.

Carex pseudobrizoides
Carex pseudobrizoidesCarex pseudobrizoides
Carex pseudobrizoides
Carex pseudobrizoides
Carex pseudobrizoides

Fotografováno ve dnech 15. 5. a 19. 6. 2013 (Česko, Polabí, PP Přesyp u Malolanského).