CAREX TOMENTOSA L. – ostřice plstnatá / ostrica plstnatá

Syn.: Carex filiformis aut. non L.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Carex tomentosa

Carex tomentosa/>

Rozšíření: Submediteránní, kontinentální, eurasijské.
V Česku má těžiště výskytu v severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě, jinde se vyskytuje vzácně.

Ekologie: Vyskytuje se hojně na travnatých svazích, mezích, opuštěných loukách a ve světlých lesích, ale i na mokřadech a vlhkých slatinných loukách. Půdy vyhledává vlhké, ale v létě vysychavé, zásadité až neutrální, často vápenaté, humózní, písčito-hlinité, někdy i zasolené. Kvete od dubna do května.

Popis: Různoklasá, trojblizná, výběžkatá ostřice s tuhými šedými lodyhami a šedozelenými až sivě zelenými narubu jemně chlupatými (pozorujte lupou), pilovitými, 2–4 mm širokými listy. Samčí květenství nemívá mnoho květů, proto se vyvine relativně málo kulovitých hustě bělavě plstnatých mošniček bez zobánku. Klásky jsou vzpřímené na krátké stopce. Nachové až červenohnědé pochvy dolních listů jsou zkrácené, bezčepelné.

Záměny: Dolní listen nemá na bázi tmavou skvrnu typickou pro C. flaca, která má mj. klásky na dlouhých chabých stopkách a více mošniček. Vzácný rašelinný druh ostřice plstnatoplodá (C. lasiocarpa) se liší dvojzubým zobánkem (delším než 0,5 mm) a dlouhými tenkými svinutými listy.

Carex tomentosaCarex tomentosa

Fotografováno dne 24. 5. 2005 (Česko, jižní Morava, NPP Malhotky) a 3. 5. 2008 (Kamenný vrch u Kurdějova).