Syn.: Carduncellus caeruleus (L.) C. Presl, Kentrophyllum caeruleum (L.) Godr. et Gren., Onobroma caerulea (L.) Gaertn., Carduncellus tingitanus (L.) C. Presl, Carthamus tingitanus L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Carthamus caeruleus
Rozšíření: Makaronésko-mediteránní druh s těžištěm výskytu spíše v západní části této oblasti, jeho areál se táhne od Kanárských ostrovů a Madeiry přes Pyrenejský poloostrov a Maroko až po Řecko a Turecko. Občas bývá zavlékán také do Velké Británie.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, při okrajích polí, na úhorech i rumištích, většinou na zásaditých půdách, společně například s druhy Cistus albidus, Cynara cardunculus, Galactites tomentosus, Notobasis syriaca, Pallenis spinosa, Pistacia lentiscus aj., stoupá do nadmořské výšky okolo 1000(–1500) m.
Carthamus caeruleus
Popis: Morfologicky poměrně dosti variabilní vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, (15–)30–80(–90) cm dlouhou, jednoduchou, vzácně i větvenou, chlupatou až plstnatou, někdy i olysalou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, kopinaté až obkopinaté, lyrovité až laločnaté, s 6–11 páry laloků, celkově 7–23(–28) cm dlouhé a 1,5–5(–6,5) cm široké, na okraji ostnité, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až vejčité, na bázi srdčité, zubaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Úbory jsou terminální, vyrůstají jednotlivě; zákrov je vejcovitý, 20–35(–45) mm dlouhý, zákrovní listeny jsou žláznaté, více či méně chlupaté, vnější listeny jsou bylinné, listům podobné, zubaté, stejně dlouhé nebo delší než listeny vnitřní; květy jsou oboupohlavné, namodralé až modré. Plodem je elipsoidní nažka, asi 6 mm dlouhá, s bílým chmýrem.
Poznámka: Částí botanické literatury je tento druh od rodu Carthamus oddělován k samostatnému rodu Carduncellus. Ten by měl zahrnovat asi 29 druhů, které se vyskytují v oblasti Mediteránu.
Carthamus caeruleus
Carthamus caeruleus
Carthamus caeruleus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 5. 2017 (Portugalsko, distrikt Setúbal, Cabo Espichel).