Syn.: Andromeda lycopodioides Pall., Erica lycopodioides Waitz, Ericoides lycopodiodes (Waitz) Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Cassiope lycopodioides
Rozšíření: Amfiberingiánský druh s areálem rozloženým po asijském i severoamerickém břehu severního Pacifiku – od Japonska (Honšú a Hokkaidó) přes Kurily, Sachalin, Kamčatku, Aleutské ostrovy a Aljašku až po Britskou Kolumbii a stát Washington.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, ve štěrbinách skal, v horské tundře, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 2000 m. Kvete od června do srpna.
Cassiope lycopodioides
Popis: Bohatě větvený polokeřík s poduškovitým habitem a větvemi rozložitými až vystoupavými, v průřezu hranatými, hustě olistěnými. Listy jsou k větvím přitisklé, úzce kopinaté, 2–3 mm dlouhé a 0,5–1,2 mm široké, na okraji blanité, chlupaté až olysalé. Květy jsou jednotlivé, stopkaté, nicí, vyrůstají z úžlabí listů; kališní lístky jsou úzce vejčité, 1,5–2 mm dlouhé, koruna je zvonkovitá, bílá, 6–8 mm dlouhá, cípy jsou zahnuté. Plodem je tobolka asi 3 mm dlouhá.
Poznámka: Do rodu Cassiope je v současnosti započítáváno 17 akceptovaných druhů, které se vyskytují především v arktických a alpínských oblastech severní polokoule.
Cassiope lycopodioides
Cassiope lycopodioides
Fotografováno v srpnu 1997 (Japonsko, Hokkaidó, pohoří Taisetsuzan).