Syn.: Castilleja affinis var. linariifolia (Benth.) Zeile, Castilleja arcuata Rydb., Castilleja candens Durand et Hilg., Castilleja fulgens Nutt. ex A. Gray, Castilleja howellii Eastw., Castilleja linearis Rydb., Castilleja salticola Eastw., Castilleja trainii Edwin
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Castilleja linariifolia
Rozšíření: Druh roste v Severní Americe na západě USA, od jižní Kalifornie až po východní předhůří Skalistých hor, do prérií již nezasahuje, severně areál vede až do jižní Montany, jižně do Arizony.
Ekologie: Roste na suchých pláních a skalnatých svazích, v pelyňkových křovinách nebo řídkých lesích s převažující borovicí a jalovcem, v nadmořských výškách 1000–3350 m. Kvete v červnu až září.
Castilleja linariifolia
Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 30–100 cm, většinou chudě větvená, nažloutlá až šedozelená, zpravidla se postupně zbarvuje do purpurové. Lodyhy jsou lysé až mírně pýřité, listy střídavé, přisedlé, čepele čárkovité, jednoduché, někdy trojlaločné, 2–8 cm dlouhé, s okraji stočenými vzhůru. Květenství je terminální hrozen, 5–20 cm dlouhý, listeny 1,5–3 cm, obvykle úzce 3laločnaté, kratší než kalich, jasně červené, oranžové nebo žluté. Kalich je 2–3,5 cm dlouhý, jasně červený, nerovnoměrně dělený (do 2/3 naspodu, do 1/3 svrchu, do 1/8 na stranách), pýřitý, laloky na vrcholu špičaté; koruna 2,5–4,5 cm dlouhá, pyskatá, horní pysk je zobanitý, žlutozelený s červenými okraji, svrchu řídce pýřitý, dolní pysk je tmavě zelený, 2–3 mm dlouhý. Plody jsou tobolky 1–1,5 cm dlouhé, s drobnými semeny.
Poznámka: Castilleja linariifolia je od roku 1917 státní květinou Wyomingu.
Castilleja linariifolia
Castilleja linariifolia
Castilleja linariifolia
Castilleja linariifolia
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Bryce Canyon, Natural Bridge).