Syn.: Castilleja coccinea Douglas, Castilleja desertorum Geyer, Castilleja peirsonii Eastw., Castilleja toluccensis Cham. et Schltdl., nom. illeg.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Castilleja parviflora
Rozšíření: Roste v pacifické Severní Americe, a to na Aljašce, v Kanadě od Yukonu po jihozápadní Albertu, a dále v USA ve státech Washington, Oregon, na jih zasahuje do severní Kalifornie.
Ekologie: Provází mezické až vlhké louky, okraje potůčků, vlhké skály, často v subalpínském až alpínském pásmu; vystupuje až do nadmořské výšky 2250 m.
Castilleja parviflora
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina s krátkým, často větveným oddenkem, z něhož vyrůstá jedna nebo několik přímých, většinou nevětvených lodyh vysokých 10–30(–50) cm, často v horní části dlouze měkce chlupatých. Listy jsou střídavé, kopinaté, 1,5–5 cm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté, nejnižší jsou celistvé, celokrajné, prostřední a vyšší lodyžní listy mají v horní polovině 2–4 čárkovité až kopinaté úkrojky, zpravidla užší než úkrojek koncový. Květenství je koncový hrozen; květy jsou podepřeny výraznými, narůžovělými nebo bělavými, někdy až šarlatově červenými, kopinatými až vejčitými, 3–5laločnatými, dlouze měkce chlupatými listeny zdéli květů; kalich je 1–2 cm dlouhý, dvoupyský, každý pysk je rozdělený na 2 úkrojky 3–6 mm dlouhé, zbarvené podobně jako listeny; koruna je pyskatá, 1,2–2,5 cm dlouhá, zelenavá, horní pysk je zobanitý, přibližně stejně dlouhý jako korunní trubka, jemně chlupatý, dolní pysk je mnohem kratší, trojzubý; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý, svrchní. Plodem je 8–11 mm dlouhá vejcovitá tobolka s mnoha semeny.
Poznámka: Druhy rodu Castilleja jsou velmi variabilní; i u tohoto druhu byla zaznamenána nápadná variabilita v barvě květů. Zatímco v horské skupině Manning, odkud pocházejí naše obrázky, převažují rostliny se světle zbarvenými listeny, v Oregonu v okolí sopky Mt. Rainier v populacích převládají rostliny s listeny sytě karmínově červenými.
Castilleja parvifloraCastilleja parviflora
Castilleja parviflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Blackwall Pk.).