CELTIS OCCIDENTALIS L. – břestovec západní / brestovec západný

Syn.: Sponia occidentalis (L.) G. Don
Česká jména: břestovec západní (Kubát 2002)
Slovenská jména: brestovec západný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Cannabaceae Endl. – konopovité

Celtis occidentalis

Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, areál se táhne od jihovýchodní Kanady a Nové Anglie až po Oklahomu a východní Wyoming, na jihu zasahuje až do severní Alabamy. Jedná se o poměrně značně variabilní druh, rozdíly se projevují ve tvaru a velikosti listů, stejně tak v jejich odění. Byla popsána celá řada infraspecifických taxonů, v současnosti jsou akceptovány tři – kromě nominátní variety jsou to ještě Celtis occidentalis var. canina a C. o. var. pumila.
Pěstuje se i v Evropě, u nás k roku 1809 tento druh pěstovali ve svých lednicko-valtických školkách Lichtenštejnové.

Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhčích lesích a na lesnatých svazích, porůstá břehy vodní toků i sezónně zaplavovaná území, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od března do května.

Celtis occidentalis

Popis: Keř až strom dosahující výšky (4–)10–25 m. Borka je šedohnědá, brázditá, odlupčivá. Větve jsou odstálé, netrnité, letorosty jsou chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce až široce vejčité, 5–12 cm dlouhé a 3–6(–9) cm široké, na bázi nesymetrické, na okraji až ke středu pilovité, na vrcholu zašpičatělé, poněkud kožovité, drsné, na líci obvykle lysé, na rubu na žilkách chlupaté. Květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí horních listů; okvětních lístků je (4–)5(–8), jsou drobné, světle zelené, na okraji brvité. Plodem je kulovitá peckovice dorůstající 7–11(–20) mm v průměru, ve zralosti oranžová až modročerná.

Využití: Břestovec západní je ceněn jako okrasná dřevina, vysazuje se i v Evropě do parků a městské zeleně, v kultuře se objevuje v několika kultivarech. Původní Američané používali kůru této dřeviny ve své medicíně.

Ohrožení a ochrana: V americkém státě New Hampshire je druh klasifikován jako ohrožený.

Poznámka: V rodu Celtis je v současnosti akceptováno 72 druhů, které se vyskytují v tropických, subtropických i mírných oblastech obou zemských polokoulí.

Celtis occidentalis
Celtis occidentalis
Celtis occidentalis
Celtis occidentalis
Celtis occidentalis

Fotografováno dne 8. 7. 2017 (Česko, Morava, Arboretum Bílá Lhota).