Herba mythologica: CEPHALOCEREUS NYMPHA-AUREA Racek

Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Cephalocereus nympha-aurea

Rozšíření: Mexiko.

Ekologie: Kaktusové polopouště společně s Astrophytum caespitosum na indiánských kmenových územích.

Popis: Víte, že si vymýšlím nové kaktusy? A v noci se mi o nich i zdá; třeba takový kaktus, který má zlaté vlasy a hořcově modré květy.

Poznámka: Pan Ráček i přesto, že je zakladatelem jedné z botanických disciplín, je prakticky neznámý český biolog. Jako otec kryptobotaniky byl také jejím nejúspěšnějším propagátorem. Podařilo se mu získat bohatého sponzora a uspořádat jedinou kryptobotanickou expedici do nitra Mexika. Kryptobotanika je totiž věda opovrhovaná a opomíjená. Zatímco kryptozoologové vysílají k jezeru Loch Ness jednu expedici za druhou, aby opakovaně zdokumentovali již několik století známou ještěrku a v poslední době odjelo též několik výprav za obří žížalou zvanou orgoj chorchoj do Mongolska, botanici tak úspěšní nejsou. Grantové agentury se návrhům na cestu za epifytickou růžově kvetoucí pampeliškou rostoucí na rhododendronech v pohoří Mt. Kinabalu jen vysmívají a najít sponzora pro cestu za památným himálajským hnojníkem přezápašným je zhola nemožné. A tak jedinou kryptobotanickou expedici na světě byl schopný v roce 1928 uskutečnit právě pan Ráček.
O jeho životě víme velice málo a nebýt pamětí pana Holana, vrchního zahradníka továrníka Holbena, asi by všechny vědomosti o panu Ráčkovi zmizely v propadlišti dějin, jak již tomu s vědci, kteří nepublikují, či se nerealizují v politice bývá. Ač vynikající znalec kaktusů, neúčastnil se dokonce ani práce v jedné z kaktusářských sekt – ani ve Spolku kaktusářů (ti, kteří věří, že kaktusy mají nesmrtelnou duši) a dokonce ani ve Sdružení kaktusářů (ti, kteří přinášejí kaktusům krvavé oběti).
S panem Holbenem, významným kaktustropem, se seznámil za ne příliš vhodné příležitosti. Při výpujčce kaktusů z jeho světoznámé sbírky si totiž zanesl do své kolekce zvláštní tropickou plíseň Malacorrhiza paraguayensis Wild. Přestože pan Holben existenci hniloby kořenů, krčku i těla svých kaktusů později popíral, podařilo se citlivého patogena zlikvidovat Harvard-Lotsenovou tinkturou. Při nákupu jmenované tinktury se Ráček seznámil s Holanem a později i se samotným Holbenem. A podařilo se mu pana Holbena pomocí genetických analýz i vývojového diagramu přesvědčit o velice pravděpodobné existenci kaktusů Cephalocereus nympha-aurea Racek, Mamilaria columbrina Racek a Astrophytum caespitosum Racek.
Expedice, na kterou byl Ráček poslán, však končí tragicky. Sice zákony o biopirátství začnou platit až za nějakých 80 let, Indiáni krádež genofondu posvátného kaktusu Čikulí, který plodí vynikající ovoce (vyrábí z něj vynikající marmeládu s obsahem až 0,5 % meskalinu), tvrdě trestali. Při čtení obžaloby řekl náčelník a kouzelník Papa-láš Převeliký: Vy Češi si nedáte pokoj. Roezela jsme jenom vykázali z území kmene našeho, nemnoho let uplynulo a s vozy a mezky se na kaktusy naše sápati začal Frič jakýsi, také z Čech pocházející. I k němu mírní jsme byli, vozy jako kořist si ponechali a mezky ke sváteční tabuli připravili. Doufali, že zvěst o Čikulí Internacionálním Těžkém Expedování Specifickém (ČITES) až do Čech dolehne, ale jak Velký duch vidí, nestalo se tak. A proto odsuzujeme zloděje tohoto k smrti útrpné – kdo s čím zachází, tím také scházeti bude. Řeč byla mnohem delší, jak u Huronů a jiných Indiánů bývá zvykem.
Stručně řečeno, posadili ho na Echinocactus visnaga Hooker, který je veliký jako slon a posetý ostny dlouhými jak ruské bajonety, následkem čehož náš krajan, odevzdán ve svůj osud, vypustil duši. Tak to je konec prvního kryptobotanika a biopiráta v dějinách.