CERASTIUM AFROMONTANUM T. C. E. Fr. – rožec

Syn.: Cerastium aberdaricum T. C. E. Fr. et Weim., Cerastium africanum var. jaegeri Engl., Cerastium africanum var. kilimanjarensis F. N. Williams, Cerastium bambuseti (T. C. E. Fr. et Weim.) Weim., Cerastium caespitosum var. kilimandscharicum Engl., Cerastium keniense T. C. E. Fr. et Weim., Cerastium kilimandscharicum (Engl.) T. C. E. Fr. et Weim., Cerastium pycnophyllum Peter
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Cerastium afromontanum

Rozšíření: Ostrůvkovitý areál leží ve vysokohořích východní Afriky. Lokality byly zaznamenány v Etiopii, Jižním Súdánu, Ugandě, Keni a Tanzánii.
Ekologie: Roste na otevřených místech ve vřesovcových lesích a křovinách, vstupuje i do krátkostébelných trávníků nad horní hranicí lesa. Lokality leží nadmořských výškách od 2100 do 4250 m.

Cerastium afromontanum

Popis: Drobná vytrvalá bylina s plazivými výběžky dlouhými až 40 cm a vystoupavými postranními větvemi, vytváří řídké polštářovité porosty; lodyhy jsou krátce pýřité a s vtroušenými žlázkami. Listy jsou vstřícné, přisedlé, různotvaré, obvykle podlouhlé nebo vejčité, někdy až čárkovité, 0,4–3,5 cm dlouhé a 2–9 mm široké, oboustranně chlupaté a žláznaté. Květenství je terminální, tvoří jej vidlany podepřené listeny, postrádajícími blanitý lem; květy jsou (4–)5četné; kališní lístky jsou volné, 4–7 mm dlouhé, zelené, jen velmi úzce blanitě lemované; korunní lístky jsou 8–11 mm dlouhé, o málo delší než kalich, na konci vykrojené, bílé; tyčinky jsou ve 2 kruzích. Tobolka je válcovitá, 7–10 mm dlouhá, za zralosti s rozestálými zuby.

Cerastium afromontanum
Cerastium afromontanum
Cerastium afromontanum

Fotografováno dne 6. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, pod vrcholem).