CERASTIUM THOMASII Ten. – rožec

Syn.: Cerastium arvense subsp. thomasii (Ten.) Rouy et Foucaud, Cerastium arvense var. viscatum Montel., Cerastium subulatum Porta, Stellaria pumila Brocchi
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Cerastium thomasii

Rozšíření: Endemit nejvyšších horských poloh centrálních Apenin ve střední Itálii, dosud je znám ze skupin Gran Sasso, Majella, Morrone a Terminillo.

Ekologie: Roste v alpinském stupni ve štěrbinách vápencových skal, lokality leží v nadmořských výškách od 1700 do 2900 m.

Cerastium thomasii

Popis: Nízká vytrvalá podušková bylina, dorůstá výšky jen 3–6 cm; lodyhy jsou krátké, hustě olistěné, na bázi větvené. Listy jsou vstřícné, čárkovité až kopinaté, 0,8–1,2 cm dlouhé a 1–2 mm široké, na líci řídce chlupaté. Květenství tvoří vidlany; listeny jsou oboustranně nebo jen na rubu chlupaté, 5–6 mm dlouhé; květní stopky jsou dlouhé jako kalich; kališní lístky jsou kopinaté, 4–7 mm dlouhé, přímé; korunní lísky jsou kopisťovité, 1,2–1,4 cm dlouhé, bílé, na vrcholu vykrojené; tyčinek je 10; stylodií je 5. Plody jsou válcovité tobolky, 7–9 mm dlouhé; obsahují semena o průměru 1,1–1,4 mm.

Cerastium thomasii
Cerastium thomasii
Cerastium thomasii
Cerastium thomasii
Cerastium thomasii

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Corno Grande).